Diagnóza rakovina je pro každého člověka vážným sdělením, u nás ji vyslechne každý třetí Čech. Ve světě je druhou nejčastější příčinou úmrtí. U většiny nádorových onemocnění je patrný vliv nezdravého životního prostředí, životního stylu. Nejdůležitější je rakovinu nedostat, říká profesor MUDr. Jiří Vorlíček. Jak lze snížit riziko onemocnění touto jednou z nejrozšířenějších chorob? Někdy stačí upravit, obohatit jídelníček, zvolit jiný přístup k životu, nepodceňovat preventivní prohlídky.

Potraviny proti rakovině
Odborníci doporučují obecně v jídelníčku omezit konzumaci červeného, tučného masa, uzenin, konzervovaných výrobků, sladkostí. Jíst více různých druhů ovoce a zeleniny, alespoň v pěti denních porcích. Podle řady výzkumů například konzumace čerstvých rajčat několikrát za týden může snížit riziko vzniku rakoviny prostaty až o 40 procent. V prevenci nádorových onemocnění se doporučuje pití zeleného čaje, které může snižovat riziko rakoviny prsu, tlustého střeva, plic, kůže. Proti rakovině působí také tmavá, hořká čokoláda, která obsahuje velké množství blahodárných polyfenolů. Ty obsahuje i kvalitní víno, jež vykazuje při rozumné konzumaci protirakovinový a protizánětlivý účinek. Také jablka snižují riziko vzniká nádoru, v případě tlustého střeva o 20 procent, rakoviny prsu o 18 procent. Vědecké studie potvrzují nižší výskyt rakoviny u pravidelných konzumentů cibule a česneku.

Pravidelný pohyb
Dlouhodobé studie potvrzují, že v prevenci některých druhů rakoviny, může významně pomoci pravidelný přiměřený pohyb. Ideální je asi sto padesát minut aerobní aktivity týdně. Není podstatné, jakému druhu sportu se člověk věnuje, může to být turistika, pěší chůze, jízda na rotopedu, plavání, běh, jízda na kole, tenis, kolektivní hry. Studie naznačují, že u fyzicky aktivních mužů je snížené riziko vzniku rakoviny tlustého střeva, pravidelná fyzická práce, aktivně strávený volný čas sportem, fyzickou činností, zejména u žen před menopauzou, má souvislost s nižším rizïkem rakoviny prsou. Pohyb jde ruku v ruce s udržením optimální váhy. Obezita je jedním z rizikových faktorů karcinomu tlustého střeva, konečníku a dalších zhoubných onemocnění.

Nekuřte!
Mnohým úmrtím na rakovinu lze zabránit nekouřením, zbavením se závislosti na tabáku. Kuřáci mají mnohem vyšší riziko rozvoje rakoviny plic nebo tlustého střeva, jsou však mnohem víc vystavení i dalším druhům karcinomů. Je prokázáno, že nádorovým onemocněním jsou ohroženy nejen tkáně, které přicházejí do kontaktu s tabákovým kouřem, jako jsou plíce, hrtan, dutina ústní, ale také zažívací trakt. I pasivní kouření vede k nárůstu vzniku rakoviny plic, vystavení cigaretovému kouři může iniciovat buněčné změny.

Prevence je důležitá
Základem a to nejen nádorových onemocnění je prevence. U každého typu rakoviny může být specifická. Ženy od pětadvaceti let by se měly zapojit do skreeningu děložního hrdla. Na vyšetření konečníku, test, který odhalí přítomnost krvácení ve stolici, má nárok každý pacient po dosažení padesáti let věku. Ženy, kterým je 45 let a více, mohou jít jednou za dva roky na mamografické vyšetření, které dokáže rozpoznat nežádoucí změny v prsu v raném stadiu. (mav)

DODATEK
Už po několik roků se v měsíci květnu i v České republice uskutečňuje Evropský den melanomu. V mnoha zdravotnických zařízeních nabízejí bezplatné vyšetření pigmentových znamének a také užitečné tiskové materiály s osvětovou tématikou prevence kožních nádorů.
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2587237
DnesDnes484
VčeraVčera726
Tento týdenTento týden484
Tento měsícTento měsíc17601

Partnerské weby

apartman banner