Nepříjemné a bolestivé hemoroidy jsou ve skutečnosti křečové žíly v řitním otvoru a konečníku. Jejich vznik podporují dlouhodobé zácpy a záněty v konečníku nebo nedostatečný krevní oběh v dolní části trupu, způsobený sedavým způsobem života. Hemoroidy se moho u tvořit i v těhotenství.

Úprava stravy. Lehčí formy lze léčit zvýšeným přísunem vlákniny, tedy ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků. Některé potraviny mají na hemoroidy podpůrný léčebný vliv, například luštěniny (zejména sója a sójové produkty), ovesné vločky, rajčata, okurky, melouny, kyselé zelí, černý rybíz, citrusové plody a fíky. Pohanka, obilovina našich babiček, se může pochlubit vysokým obsahem léčebného bioflavonoidu - rutinu, tedy látky, která brání vzniku hemoroidů. Mnohé výzkumy potvrzují, že pravidelná konzumace pohanky alespoň třikrát týdně spolu s pitím odvaru ze lněného semene a zvýšeným příjmem vlákniny dokáže během měsíce vyléčit nebo alespoň zmírnit potíže.

Stop kořeněným pokrmům. Pokud možno se vyhněte ostrým a kořeněným pokrmům, které vyvolávají podráždění sliznice konečníku. Většinou stav nemoci zhoršují a zvětšují bolesti při vylučování stolice.

Dostatek tekutin. Dostatečný příjem tekutin změkčí stolici, čímž předejdete velkému svalovému napětí, které může vést ke vzniku hemoroidů. Pozor ale na nápoje obsahující kofein, jako jsou káva, čokoláda, kola a kakao, mohou vyvolat svědění a pálení.

Nepostradatelné vitaminy. Doporučuje se zajistit organismu dostatečné dávky vitaminu C, nejlépe v přirozené formě. Tento vitamin posíluje žilní stěny. Léčebný účinek má i vitamin E, který zlepšuje krevní oběh.

Léčivé byliny. Účinným přírodním prostředkem jsou bylinkové čaje z řebříčku obecného a jitrocele kopinatého.
Babiččina medicína. Účinně působí obklad z kostivalu lékařského a třezalky tečkované. Ze sušených nebo čerstvých bylinek a vody připravíme kaši, zabalíme do gázy a přiložíme přímo na hemoroidy.

Účinně působí i koupel, kterou připravíme z jedné až dvou lžic dubové kůry povařených čtvrt hodin v půllitru vody.
(žuk)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2453642
DnesDnes338
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden1549
Tento měsícTento měsíc4588

Partnerské weby

apartman banner