Za panování Karla IV. byla k českým zemím připojena Dolní Lužice, Braniborsko a Horní Falc. Králi plynuly každoročně velmi slušné příjmy z četných královských měst, hradů a dalších statků. Také ze stříbrné pokladnice Evropy, jak byly nazývány

kutnohorské doly.

Je zřejmé, že části říšské šlechty se sláva, moc a bohatství římského a českého krále Karla IV. příliš nelíbila. A tak zvolila v lednu roku 1349 za římského vzdorokrále celkem bezvýznamného říšského šlechtice Günthera ze Schwarzburku. Spiklenci pocházeli spíše z řad chudší šlechty, pouze rýnský falckrabě Rudolf, který vzdorokrále podporoval, patřil k elitě. To bylo na pováženou. Rudolf byl mocným panovníkem se silným vojskem. Otec vlasti byl však starý lišák a navrhl falckraběti Rudolfovi, že si vezme za ženu jeho dceru Annu Falckou. Rudolf s tímto návrhem souhlasil a přešel na Karlovu stranu, čímž značně oslabil opozici. Günther ze Schwarzburku zmizel ze scény...

Krásná a mladičká nevěsta

Anna Falcká byla krásná dvacetiletá dívka a její královská svatba s Karlem IV. se konala v březnu roku 1349. V červenci téhož roku byla v Cáchách korunována na římskou královnu a ještě v listopadu byla ve svatovítském chrámu korunována na královnu českou.

Karel IV. v roce 1350 prodělal těžkou nemoc, několik měsíců byl upoután na lůžko. Má se za to, že to byl pravděpodobně úraz páteře, snad po pádu z koně... Když se uzdravil, nebyl už takový elegán jako dříve, měl shrbenou postavu a vychýlenou hlavu. Takto byl ve svém středním věku ostatně často zobrazován. Sedmnáctého ledna roku 1350 se královským manželům narodil syn Václav, který se měl stát dědicem koruny české. Chlapec se však nedožil ani dvou let.

S Annou Falckou žil Karel pouhé čtyři roky. V únoru roku 1353 česká královna zemřela, bylo jí pouhých 23 let. Král Karel IV. však opět dlouho vdovcem nezůstal a již za tři měsíce se znovu oženil, tentokrát s Annou Svídnickou.

Jiří Glet

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

3104572
DnesDnes643
VčeraVčera876
Tento týdenTento týden1519
Tento měsícTento měsíc13665

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab