Miloš Matula je známý spisovatel, lektor, duchovní učitel a cestovatel. Napsal a vydal celou řadu knih, pořádá cesty po celém světě. Absolvoval FAMU, dlouhá leta se zabývá alternativní medicínou, spiritualitou a meditací, kterou rovněž učí na svých seminářích v České republice i

 v zahraničí. Od útlého věku se zajímá o starověký Egypt a tento koníček vyústil v téměř pětadvacetileté studium amarnského období v Egyptě. V roce 2008 poprvé odjel do Střední Ameriky, aby poznal potomky Mayů a seznámil se s učením a moudrostí jejich předků.

Jste spisovatel, lektor, duchovní učitel a cestovatel. Co u vás převládá nebo se vaše aktivity „spravedlivě“ doplňují?

Jako správná Váha vše propojuji a harmonizuji, takže se dá říci, že je vyrovnáno. Když něco převládá, například nyní jsem velmi pracovně vytížen na svém téměř měsíčním přednáškovém turné, logickým vyrovnáním je téměř měsíční cesta za šamany do Ekvádoru. Takže harmonizuji – vyrovnávám. (smích)

Vaším koníčkem je také starověký Egypt, ovlivnilo vás nějak dlouholeté studium? Došel jste ke konkrétním závěrům pro současnost?

Egypt je skutečně mojí velkou láskou již od dětství. Systematické studium a bádání přišlo později. A převládla láska k amarnskému období, tedy období vlády faraona Achnatona a jeho manželky Nefertiti. I to bylo důvodem k napsání knihy Achnaton a Nefertiti, faraoni Slunce. Ovšem každá má kniha má alespoň jednu kapitolu o Egyptě.

Při téměř třicetiletém studiu jsem pochopitelně musel dojít k mnohým poznáním. Zejména k tomu, že často je vše jinak, než nám předkládá oficiální egyptologie. Egypt je založen na magii, a tudíž magie prostupuje všechny egyptské texty. Většina chrámů a pyramid je mnohem starší, než si myslíme. Je evidentní, že některé chrámy a pyramidy pocházejí z předpotopní před-dynastické civilizace starověkého Kemetu, jak ji staří „Egypťané“  nazývali. A že tato civilizace, ovládaná „bohy“, měla obrovské znalosti, které teprve objevujeme.

Váš záběr zájmu je široký a dotýká se i astrologie. Ovlivňuje vaše kroky postavení hvězd?

Psychologické výzkumy profesora Gauguelina na pařížské Sorbonně prokázaly, že postavení planet při narození člověka je v přímé souvislosti s jeho osobností. Tyto výzkumy byly prověřeny velice skeptickými vědci a potvrzeny jako správné. Významná byla pro astrologii rovněž práce profesorů Londýnské univerzity Dr. Hanse Jürgena Eysenka a Dr. Davida Niase. Takže astrologie ovlivňuje naše životy.

Počátky astrologie, která se neodlišovala od astronomie, nacházíme již v před-dynastickém Egyptě. Egypťané, podobně jako v oblasti matematiky, nepochybně disponovali mnohem fundovanějšími astronomicko-astrologickými poznatky, než se jim dnes obecně přisuzuje. Nedávno jste vydal meditační dvojcédéčko. Co na něm zájemci o meditace najdou a komu je vlastně určené?

Moje nejnovější meditační CD Zimní meditace se původně mělo jmenovat Vánoční meditace, ale protože je obdařeno nejen vánoční atmosférou, nechtěl jsem, aby si je posluchači pouštěli jen o Vánocích. Rok jsem čekal na poskytnutí audio práv od spisovatele Miguela Ruize, neboť CD obsahuje kromě jiných i dvě z jeho meditací - modliteb z knihy Čtyři dohody, se kterými již mnoho let pracuji na seminářích. Vybíral jsem tentokrát texty, které se hodí k meditacím právě v období melancholické, ale zároveň i romantické zimy.

CD je určené pro všechny zájemce o relaxaci a meditaci - jak začátečníkům, tak i pokročilým.

Často cestujte, které země jste navštívil a kam vás srdce táhne nejvíce?

Cestuji opravdu hodně. Jak sám, tak často vedu meditační cesty či expedice téměř po celém světě. Na prvním místě je to moje srdcová záležitost Egypt, o kterém jsem napsal dvě knihy. Každý rok také organizuji meditační a poznávací cesty do El Salvadoru, Hondurasu a Guatemaly. Vloni jsem spolu s účastníky expedice poprvé navštívil i vysněný Ladak - Malý Tibet, který mě skutečně ohromil. A tak cestu opakuji zase letos v září.

Setkal jste se také se šamany, naučil jste se od nich nějaké tajné rituály?

Šamani pracují s technikami, které mě velmi přitahují. Avšak málokdo by tušil, že starověký před-dynastický Egypt (Kemet) byl založený na šamanismu. A tak praktikuji mimo jiné i rituály s vykuřováním, esenciálními čakrovými oleji. Od ekvádorského šamana Augustina, za kterým pravidelně jezdíme, jsem se naučil práci s „dědečkem tabáčkem“. Jedná se výluh tabáku, kterému místní říkají mapacho, a jenž je velmi léčivý. Ten již poznali mnozí mí studenti či účastníci workshopů. Také jsem si připomněl, s čím se pracovalo ve starověkém Egyptě - s duchy světových stran a živlů, se kterými už léta pracuji i já.

Kam se chystáte a co plánujte letos?

Letos míříme opět za šamany do Ekvádoru, dále na Bali, začátkem června dělám tradiční předprázdninové pobyty na řeckých ostrovech. Letos to bude Karpathos. Přelom června a července bude tradiční prázdninový pobyt v tyrolských Alpách v Rakousku, v září pak již zmiňovaný Ladak - Malý Tibet. 

Jakou radu byste dal čtenářům Spiritu pro každodenní život?​

Zde je pět jednoduchých pravidel pro spokojenost a šťastný život:

- Osvoboďte srdce od závisti - ten, kdo má majetek, má s ním i starosti.

- Osvoboďte srdce od nenávisti a křivdy - odpusťte.

- Osvoboďte mysl od starosti. Většinou stejně všechno dopadne jinak, než jste předpokládali.

- Žijte jednoduše a mějte radost z toho, co máte.

- Dejte více, očekávejte méně.

Největší moudrost spočívá v jednoduchosti - láska, respekt, tolerance, sdílení, vděk, odpuštění. Není to ani komplikované, ani uměle vytvořené. Opravdové poznání nic nestojí. Je zakódováno ve vaší DNA. Všechno, co potřebujete, je uvnitř vás. Najděte své srdce a najdete svou cestu…

 Ludmila Veselá

Foto: archiv Miloše Matuly

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

3104566
DnesDnes637
VčeraVčera876
Tento týdenTento týden1513
Tento měsícTento měsíc13659

Partnerské weby

apartman banner

Zdraviapuvab