Světelní ochránci přírody

Sluneční záře na modroučkém ne bi krásně svítí na naši matičku Zemi. Třpytivé zlatavé paprsky se rozptýlí na naše domovy, zahrádky, stráně, louky, lesy, řeky i potoky. Pochmurná nálada lidiček a zvěře se světlem v pohodu mění, květena růst i barvu přetváří v některý květ a svoji vůni. Teploučké počasí vánek sem a tam pohladí a vláhu v podobě mráčku s deštíkem střídavě přináší. Blesk s bouřkou vzdoušek pročistí. Kouzelnou krásu nám dávají letní dny. Rád chodím do přírody. Dává mi odpočinek, relaxaci, nabíjí mě energií a poznáním.

Nedá se popsat uprostřed procházky rozjímání, zapomíná se na čas, když usednete na rozkvetlé louce u malého bublajícího potůčku. Nad vámi krásné blankytné nebe, sluneční paprsky potůček ve zlatavý tok mění. Štěbetání přelétavých ptáčků a cvrlikot lučního hmyzu něžný koncert zahraje a vůně kvítí příjemnost sladí. Vše jen nedutaje viděti a vnímati. Je krásné pocítit bezstarostnost, pohodu i štěstí s hravostí, kdy i bosí tančit se pobízí. Ovšem, vím, že nejsem tam sám. Postupným jemnocitným vnímáním jsem poznal, že jsou kolem nás a nejen u lidiček andělé. Ale také světelné bytosti přírody - víly, skřítci, stromolidé, keřolidé a jiní elementálové říše tajemství. Tyto bytosti chrání, léčí a utěšují bolístky zvířat, stromů a rostlin. Jsou vysoce jasnozřivé (vnímavé) k myšlenkám a citům ostatních. Poprvé jsem se s vílou setkal kdysi doma na zahradě. Procházel jsem kolem kvetoucího keře černého rybízu a náhle spatřil nad květem oslnivý fialový odstín, měnící se v růžový a zpět. Zbystřil jsem zvědavostí zrak, dlouho jsem sledoval světelný odstínek, připadalo mi to jako věčnost. Postupem časz odstín se vytrácel a jakoby průhledné křehounké tělíčko ženy s dlouhými vlásky se mi zjevovalo, s kmitajícími se křidélky (mimochodem, postava víly se asi mnohé mužské populaci líbí). Bytost se mi zjevovala více zřetelněji - s postavou mladé dívky a tváří staré ženy. Napadlo mě:
„Co je zač?“
Náhle slyším zpočátku štěbetajícím hláskem až posléze měnícím se v hrubý mužský hlas:
„Vidíš, víla! Konej a nekuř!“
To mě zarazilo. Vzpomněl jsem si, že jsem kuřák. Náhle mi zmizela a opět jsem slyšel normální šum zahrady. Od té doby se mi zjevilo více víl i s telepatickou rozmluvou. Poznal jsem i stromolidi a před nedávnem také lesního skřítka, který se mi zjevil před dvěma nemocnými a škůdci napadenými smrky. Po pokácení a odklizení těchto stromů se mi krátce objevil opět. Myslím, že poděkoval. Vážím si světelných elementálních bytostí. Mají hodně práce i s naším konáním a chováním k přírodě. Vždy při pohledu na kosení trávy, prořezávání dřevin a jiného zásahu do krajiny alespoň v duchu upozorním - varuji jasnozřivé bytosti. Na krásné matičce Zemi žijeme tak, jak se chováme a jak ten to svět vnímáme, takové poznání máme. Myslím si, že až láska nás všech k sama sobě a ke všemu kolem nás více zesílí, také víly bezstarostnost pocítí.
Dalibor F. z Vrchlabska

Kouzelný život s vůní Orientu

Tajemství mne fascinuje od dětství - je tím nejkrásnějším, co život nabízí, neboť pro jeho poznání musíme učinit v první řadě něco sami se sebou. Známí mi říkají, že umím čarovat - myslí to víceméně žertem, ale já se domnívám, že jsem jen uměla nepatrně pootevřít bránu svého podvědomí a nahlédnout do míst, o jejichž existenci mnozí pochybují nebo vůbec neuvažují. Co se týče malby, štětec jsem vzala do ruky (dětské kresby nepočítám) poprvé až v padesáti letech. Tančit jsem začala dokonce ještě později. K mým kulturním aktivitám a studijním zájmům náleží kromě jiného orientalistika, zejména taneční umění Dálného východu (Indie,Číny, Indonésie). Na tato témata tvořím literárně hudební, přednáškové a taneční pořady, na tvorbě programů se mnou spolupracuje zahraniční lektorka a choreografka paní Tara Núrmalí, která vyučuje v Londýně klasickým indickým tancům bharatanátjam, mohini attam, odissi a kathakali. Před dvanácti lety jsem měla příležitost navštívit nakrátko Bombaj. Učarovala mi krásná příroda i tajuplný exotický kolorit Indie, ale zejména taneční umění, jehož ukázku jsem shlédla u jednoho chrámu.

Začala jsem studovat orientální kulturu a její taneční styly, některé prvky tanců jsem sama zvládla. Indické klasické a chrámové tance a rovněž prastaré indonéské a kampučské taneční umění vycházejí z hlubokých národních a duchovních tradic, zejména z velkých indických eposů Rámájána a Mahábhárata, avšak také z národní či místní mytologie. Jsou to typické výrazové tance vyznačující se rozvinutou choreografií využívající gest rukou, tzv. muder, rytmických pohybů nohou, mimiky obličeje a figurativních pozic, často značně fyzicky náročných. Estetický dojem zvyšuje bohatý dekorativní kostým, šperky a květy, někdy i masky a u indonéských a kampučských tanců též vysoká květinová koruna nebo tiára, zvaná mokot.

Chrámové tanečnice se nazývaly dévadásí nebo mahárí. Na tancích mě upoutala - kromě překrásných kostýmů a ozdob - duchovní a dějová náplň, ztvárněná mistrovským pojetím a půvabem všech tanečních prvků. Je to mimo jiné i příjemné a zdravé cvičení pro tělo a duši. Cítím se vždy jako tančící bohyně plná radosti a lásky ke všemu živému. Světoznámá umělkyně Isadora Duncanová kdysi prohlásila, že tanec je báseň a pohyby jsou slova. Totéž tvrdila i slavná Mata Hari, která, ačkoliv její orientální tance byly z velké části improvizací, vždy hluboce prožívala svá vystoupení. Aniž bych se chtěla k těmto ženám jakkoli připodobňovat, plně s nimi souhlasím.Tanec mi poskytuje velkou inspiraci k mé tvůrčí činnosti. Jsem šťastna, že jsem našla, byť v pozdějším věku, s pomocí podvědomí a samozřejmě i vědomé snahy, neboť nic není úplně zadarmo, skutečné naplnění života podle svého přání. Bylo by pro mne velkou radostí i zadostiučiněním, kdyby vás moje řádky inspirovaly k cestě za splněním vytčených cílů a snů. Snad v nich též uslyšíte pozdrav z krajiny lotosů a mého srdce.
Čtenářka Marta F.
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456805
DnesDnes667
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4712
Tento měsícTento měsíc7751

Partnerské weby

apartman banner