První setkání s delfínem je neopakovatelný zážitek, inteligence těchto živorodých savců je velmi vysoká, většina vědců jejich intelekt považuje za srovnatelný s lidským. Stejně jako lidé, i delfíni se stále rozvíjejí a zdokonalují. Delfín skákavý je tak inteligentní, že dovede s

 lidmi spolupracovat.

Klajpedské Muzeum moře v Litvě, nacházející se na Kuršské kose, bylo otevřeno v roce 1978. O devět let později byla zahájena výstavba delfinária, jediného v Pobaltí. Individuální lekce komunikace s delfíny započaly v roce 2002, z nich se postupně vyvinula delfinoterapie – jediný evropský asistovaný program zaměřený na podporu nemocného a celé rodiny.

Péče o postiženého často doprovází nadprůměrná úroveň stresu, zvláště v případech chronického onemocnění. Rodiny pečující o postiženého také potřebují pomoci, jsou  vyčerpané a unavené. Jejich zapojení do metody asistované terapie s delfíny je plné pozitivních emocí a společných prožitků. Delfín působí jako velký přítel, který může podpořit jak dítě, tak i dospělého, zvyšuje motivaci k dosažení zlepšení terapeutického programu.

Litevské prvenství

Celý proces se uskutečňuje na vědecko-výzkumném základě usnadňujícím psycho-sociální rehabilitaci. V úzké spolupráci s vědci z Klajpedské univerzity byl vypracován pracovní program s přihlédnutím k individuálním požadavkům každého postiženého. Litva se stala první evropskou zemí, která legalizovala tuto asistovanou metodu se zvířaty, podpořenou příslušnou normou, dokládající bezpečnost a kvalitu terapie.

Individuální program je pro účastníky obvykle naplánován na 10 dní (dva týdny s dvoudenní přestávkou po prvních pěti lekcích). Tým pracující s dětmi nebo dospělými a jejich blízkými se skládá ze sociálního pracovníka, psychologa, fyzioterapeuta a trenéra delfínů.

Asistovaná terapie je poskytována ve třech různých bazénech s variabilními dny, umožňujícími regulovat hloubku vody a tím poskytnout účastníkům pocit pohodlí.

Program je orientován na zlepšení kvality života celé rodiny, která se o postiženého člena stará a posiluje jejich cit pro vzájemnou soudržnost. S klienty spolupracuje 15 delfínů. Každá lekce trvá 30 minut, ke každému se přistupuje individuálně.

Děti si s delfíny rozumějí

Pro ilustraci připojujeme příběh jedné z klientek, říkejme jí Julie, která přijela se svými rodiči. Dvanáctiletá dívka má těžkou mozkovou obrnu, těžké postižení zdravotní i psychosociální. Nemluvila, nebyla schopná udržet hlavu, ani sedět. Někdy, pokud viděla lidi, se snažila projevovat i verbálně, ale nebyla schopná mluvit. Rodina byla ve velkém stresu. Asistovaná terapie s delfíny nemohla změnit její fyzické postižení, ale pozitivní dopad na rodinu byl značný.

„Víte, my matky takto postižených dětí jsme vyprahlé a přetížené stresem, touto těžkou situací… A delfíni byli jako zázrak. Přijeli jsme sem se zbytkem posledních sil. Ale mé srdce pookřálo, když jsem viděla Julii ležící na pódiu na okraji bazénu a komunikující s delfíny jejich jazykem. Nikdo z nás jí nerozumí, ale já jsem viděla, že delfíni mohou. Po prvním kontaktu s nimi se dcera na mě podívala a poprvé v životě jsme viděli, že její pohled je jiný. Viděla jsem v jejích očích nadšení a zájem,“ vypráví Juliina matka.

Nechybí ani senzorická terapie

Od roku 2002 programem prošlo více než 400 dětí. Dnes je na čekací listině dalších 400 zájemců, což znamená, že  kdo se přihlásí nyní, bude přijat přibližně za čtyři roky.

V novém centru otevřeném v roce 2015 jsou k dispozici ještě další doplňkové služby - pohybová terapie, místnost se senzorickou terapií (měnící se teplota, osvětlení, hudba), art terapie, kurzy keramiky, kontaktní terapie s plazy (malé želvy, gekoni, leguáni) a další.

Text a foto: Jana Vančatová

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2524130
DnesDnes246
VčeraVčera761
Tento týdenTento týden3232
Tento měsícTento měsíc15898

Partnerské weby

apartman banner