Změna času se blíží. Někdo se s ní vyrovnává bez problémů, jinému dělá potíže. Posun hodinových ručiček je nepochybně negativní zásah do bioenergetických procesů v těle. Podle psychologů se s ním člověk vyrovnává týden až dva, někdy i déle. Čím je člověk starší, tím

hůře si na změnu času dokáže zvyknout. U některých jedinců může způsobit větší nervozitu, menší soustředění, stres, větší únavu. Biorytmus lidského organismu je řízený čtyřiadvacetihodinovým cyklem střídání světla a tmy. Tomuto rytmu odpovídají i vnitřní hodiny v mozku člověka. Několik studií sledovalo účinky změny času na zdravotní stav lidí. Zjistily, že ve dnech těsně po změně času mírně stoupá počet dopravních nehod, ale i infarktů a mozkových příhod.

Co doporučují lékaři? O víkendu, který je spojen s přechodem času, by si měl člověk dopřát oddych, psychicky i fyzicky méně náročný program. Vhodné jsou rekreační aktivity, sport na čerstvém vzduchu, přiměřená tělesná námaha, které pomohou okysličit organismus, zlepšit náladu, přispívají k „dobití baterek“. Dobré je i odlehčit jídelníček, zaměřit se na lehčí pokrmy, pestrá jídla, která nezatíží žaludek.

(es)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2454570
DnesDnes604
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden2477
Tento měsícTento měsíc5516

Partnerské weby

apartman banner