Celá staletí obývaly naše území keltské kmeny a i my, Češi, jsme jejich přímými následovníky. Přestože se u nás slaví již stovky let původně liturgický svátek Dušičky či Svátek zesnulých pravidelně 2. listopadu, jedná se vlastně jen o střídmější a církevně

upravený ekvivalent keltského Samhainu. Na přelomu 31. října a 1. listopadu se s definitivním příchodem podzimu a změny letního času na čas zimní (k němuž dochází přibližně ve stejném období) nejen Keltové a vyznavači přírodních tradic pomyslně loučí se starým rokem a oslavují příchod nového. Ten začíná nadvládou zimy a dlouhého období tmy, spánku a strádání. Dušičky vycházejí z původního svátku a tradice navštěvovat hroby zesnulých a připomenout si je tak alespoň ve vzpomínkách, uctít jejich památku.

O samhainské noci bylo zvykem prostírat k večeři právě i těm, kteří již nejsou mezi živými. Také zapalování svící na hřbitovech vychází z tradice zapalování ohňů k ochraně obydlí a dobytka před zlými duchy, kteří se v tuto tajemnou noc proháněli světem živých. Hranice mezi říší smrtelníků a záhrobím o samhainské noci zůstávaly otevřené. Ohnivá světélka měla pomáhat zesnulým toulajícím se krajinou živých najít cestu k rodinám a zahřát jejich duše. Samhain nabízí mnoho možností a zvyků, jimiž lze uctít symbolický nástup královny zimy na trůn. Právě astrologické znamení Štíra, které se na přelomu října a listopadu ujímá vlády na sluneční obloze, reflektuje kontrast smrti a znovuzrození, temnotu pohlcující světlo i záblesky naděje. Štír je symbolem tajemna, všeho spojeného se smrtí, se silnými sexuálními vibracemi, plodností. Štír je mistrem v sebeovládání, ale i nositelem silných, někdy až destruktivních, pudů a odhalitelem tabu i zábran. Letošní období Samhainu bude mít dvojnásobnou intenzitu, protože energie Štíra ovládne nejen Slunce a hypnoticky zapůsobí na zrozence tohoto znamení, ale dominantní roli budou hrát jeho vibrace i v jednání a myšlení ostatních znamení. Kolektivní podvědomí bude podléhat totiž zároveň i Luně ve Štíru. Tato kombinace se vyznačuje neklidem, náladovostí, impulzivností a touhou přijít skrytým mystériím i nevyřešeným tajemstvím na kloub.

Pozor na zvýšený sklon manipulovat s druhými a až bolestnou přecitlivělost, naopak zelenou mají v období od 30. 10. do 1. 11. silná intuice a jiskřivá atmosféra plná vášně, která přeje milostným schůzkám, svádění a partnerským vztahům obecně. Poroste ale také žárlivost, nedůvěra. V podvečer 30. října navíc vrcholí nov ve Štíru. Přispěje k vyřešení dlouhodobých záležitostí, jež do té doby nebylo možné objasnit či získat k nim patřičné důkazy (např. v soudních sporech, rodinných vztazích, atd.). Na své si přijdou kreativní jedinci, kteří mohou v těchto dnech zakusit tzv. „polibek můzy“ a stvořit velké umělecké dílo.

Barbora Vaňková

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2449938
DnesDnes353
VčeraVčera531
Tento týdenTento týden1969
Tento měsícTento měsíc884

Partnerské weby

apartman banner