Hesenský Reichenberg stojí na nepříliš vysokém kopci u města Reichelsheim, jehož historie sahá do dob francké říše. Hrad byl postaven pravděpodobně před 13. stoletím, jeho zakladatel není s určitostí znám. V písemných zdrojích

lze dohledat kolem roku 1276 rytíře Konráda „Richenburga“jako představitele méně významného rodu.

Od roku 1307 byl Reichenberg v držení Erbachů, což dokládá záznam o uzavření hradního míru, a zůstal jim až do 19. století. Od 13. století zde často sídlila vedlejší rodová větev Erbachů (tzv. Reichenberští), která byla po roce 1531 jedinou přeživší linií rodu.

Hrad přečkal bez úhony jediný útok v průběhu třicetileté války, a to v neděli 23. června 1622.

Rodová kaple sv. Michala

Nejstarší část Reichenbergu pochází ze 13. století, je tvořena oválnou obvodovou hradbou kolem jádra hradu. Asi na konci 14. století vznikl parkán kolem hradního jádra a předhradí, které zůstaly dodnes zachované, stejně jako zbytky věže. Zajímavá je malá kaple Sv. Michala s polygonálním chórem. Na dvou svornících chóru je erb Eberharda X. Schenka z Erbachu a jeho (první) ženy Marie z Bickenbachu, kteří zde uzavřeli manželství v roce 1390. Kaple byla dlouhou dobu zříceninou, ale v roce 1980 byla nově zastřešena, současně byla obnovena klenba chóru.

Nová severní část hradu, tak zvaná Zděná zahrada, byla postavena na rovině na pravoúhlém půdorysu a chránila ji zeď, což odpovídá modernímu trendu podoby šlechtického sídla ze 16. století. Tehdy zde panstvo odpočívalo a právě v tuto dobu došlo k barokní přestavbě hradu. Potom (v letech 1723 – 1741) byla postavena největší hradní stavba, správní budova v jihovýchodním rohu předzámčí. Zde občas přebýval poslední říšský lankrabě z rodu Erbachů.

V 19. století byl zámek sídlem Württembergského lesnického úřadu, mezi lety 1822 až 1833 zde působil jako okresní lesník Karl Schiller, syn německého spisovatele, básníka a dramatika Friedricha Schillera. Silnice sem vede z města Reichelsheim, samotné jádro hradu je však pro návštěvníky uzavřené.

Petr Šafránek

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2729065
DnesDnes416
VčeraVčera527
Tento týdenTento týden943
Tento měsícTento měsíc18377

Partnerské weby

apartman banner