Americký vědec, odborník na výživu a metabolismus Matt Stone, tvrdí, že objevil lék na nespavost. Lidem, kteří trpí poruchami spánku, doporučuje v této souvislosti konzumovat cukr a sůl. Možná to vypadá jako divná kombinace, ale ve správném poměru je

prý tato směs opravdu účinná.

Matt Stone ji označuje za „ magický spací prášek“ a říká: „Obě látky se chovají jako ‚baterie‘ pro buňky organismu. Glukóza poskytuje ‚palivo‘ mitochondriím a rovnováha sodíku v intersticiální tekutině zajišťuje správné buněčné dýchání a tvorbu energie. Malé množství soli zmírňuje bolesti hlavy, posiluje imunitu, zvyšuje energii, vyrovnává hladinu serotoninu a elektrolytů v těle. “

Cukr a sůl podle něj spolehlivě účinkují jako terapeutický a protistresový prostředek. Cukr dá tělu pokyn, aby zastavilo produkci stresových hormonů, jež ovlivňují metabolismus a mohou člověka v noci udržovat v bdělém stavu. Sůl je zase důležitá pro udržení homeostatických podmínek, při nichž je adrenalin pod kontrolou.

Jestliže se tedy budíte v noci často mezi druhou a čtvrtou hodinou ranní a nemůžete znovu usnout, měli by zkusit následující recept.

Spací prášek

Příprava směsi: Cukr a sůl se smíchají v poměru 5 : 1 (tedy pět dílů cukru a jeden díl soli). Pro dosažení maximálního efektu se doporučuje použít nerafinovanou mořskou či případně himálajskou sůl a kvalitní přírodní hnědý cukr. Ale postačí vám i běžně používané kuchyňské suroviny. Směs uchovávejte v uzavřené nádobě.

Užívání: Směs užívejte před tím, než se uložíte ke spánku nebo po probuzení v noci. Naberte špetku čajovou lžičkou nebo prsty a vložte si směs pod jazyk, kde ji necháte rozpustit.

Jak dopadl náš experiment?

Vzhledem k tomu, že recept vypadá snad až podezřele jednoduše, zkusili jsme ho otestovat s několika dobrovolníky, mezi nimiž byli například středoškolský učitel, studentka gymnázia a pokladní ze supermarketu. A výsledky nezklamaly.

Gabriela H. po týdnu uvedla: „Jako rozvedená matka dvou dětí mám neustále hlavu plnou starostí s tím, jak vyjít finančně, jak skloubit domácnost a provoz na směny v obchodním domě. Kolikrát se probudím ve tři ráno a už nemohu usnout. Tomu vašemu prášku jsem nevěřila, ale překvapivě zabírá. Tedy zubaři by nad ním asi nejásali, ale na potíže se spaním je dobrý.“

Také další účastníci se shodli, že recept má něco do sebe. Třeba studentka Linda prožívá náročný přechod ze základní školy na střední a měla potíže s usínáním. Tvrdí, že směs soli a cukru její tělo i mysl skutečně dokáže uklidnit.

Jde snad jen o placebo efekt, co myslíte? Vyzkoušejte to sami!

(zem)

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2459274
DnesDnes449
VčeraVčera622
Tento týdenTento týden2400
Tento měsícTento měsíc10220

Partnerské weby

apartman banner