Hrad Brníčko v podhůří Jeseníků má pohnutou a krvavou historii. Jeho majitel tak dlouho dřel a okrádal své poddané, až ho prokleli a on musí i po smrti v jeho okolí strašit.

Oním zloduchem byl rytíř Jiří Tunkl, který se ve druhé polovině

15. století rozhodl učinit ze Zábřežska druhou rybníkářskou oblast, hned po té jihočeské. Právě stavbou rybníků v jižních Čechách se nechal inspirovat, a to včetně krutého zacházení s tamními poddanými ze strany šlechtické vrchnosti, tedy Rožmberků. Stejně jako oni zabíral bez náhrady pozemky svých poddaných, které potřeboval na stavbu velkých rybníků. Není tedy divu, že ho jeho poddaní v roce 1493 v Zábřehu přepadli a zlynčovali. Po smrti se začal na břehu Podhrázského rybníka - jednoho z těch, které vznikly vinou šlechtické loupeže a který zanikl i s blízkou vesnicí Závořice během třicetileté války - zjevovat jeho duch.

Přízrak má podobu postavy v dlouhém plášti, která je zapřažena do dřevěného pluhu, jenž vede samotný ďábel. Tunkl musí orat hráz rybníka, a když málo táhne, čert ho bičuje dlouhým ohnivým bičem. Místní lidé se dlouho báli, že jim přízrak rozboří hráz rybníka a jejich domy pak zaplaví voda, a tak požádali jednoho pastýře z hor, aby jim od ducha pomohl. Jesenickému pastýři se to povedlo a zaklel Tunklův přízrak až na vzdálenou Kaní horu na druhé straně Jeseníků.

Toto slezské „vyhnanství“ asi bylo tvrdé i pro nelítostného šlechtice, a tak se jeho duch jedné noci zjevil samotné Tunklově vdově a požádal ji, aby odnosila všechny kameny z hráze Podhrázského rybníka na jejich původní místa v okolí. Jen tak bude jeho prokletí zlomeno a jeho duše bude ze zakletí vysvobozena. To byl ale vskutku ďábelský úkol. Není divu, že i když dnes z rybníka nic nezbylo a z vesnice Závořice zůstala jen samota Nový dvůr, lze Tunklův přízrak kolem říčky Rakovec za větrných nocí spatřit dodnes.

(bla)

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2458084
DnesDnes515
VčeraVčera695
Tento týdenTento týden1210
Tento měsícTento měsíc9030

Partnerské weby

apartman banner