2640Marii 2Nebyla nejoblíbenější dcerou své matky jako její sestra Marie Kristýna, nebyla krásná jako Marie Antoinetta ani nejstatečnější jako Marie Karolína, která proslula coby úhlavní nepřítelkyně Napoleona Bonaparte. Že však bude nad svými početnými sourozenci vynikat

silou ducha, to se ukázalo až později. Narodila se 6. října roku 1838 císařskému páru Marii Terezii a Františku Štěpánu Lotrinskému. Marii Anně říkali v dětství Marianna. Jako ostatním sourozencům se i jí v dětství dostalo řádné péče. Marie Terezie i František Štěpán byli na tehdejší dobu rodiči moderními a osvícenými. Dbali na správné stravování, osobní hygienu i kázeň. Zbožnost a poslušnost byly tenkrát samozřejmostí.

Na prahu smrti

Marianna byla velice chytrá. Jazyky jí sice moc nešly, ale zato projevovala značný umělecký talent v mnoha oborech – hudebním, výtvarném i dramatickém. Byla sečtělá a na dívku z 18. století měla záliby dosti neobvyklé. Bavila ji fyzika, chemie i botanika, mezi její koníčky patřila i numismatika. Dokonce napsala i odbornou příručku o pamětních mincích. Ovšem habsburské dcerky měly v životě ještě jeden úkol, a to vdát se za nějakého významného člena evropských panovnických rodů. Vypadalo to, že Marianna nebude výjimkou, nebýt těžkého zápalu plic, který ji postihl v jejích 19 letech. Jakoby zázrakem se uzdravila, ovšem s těžkými následky. Dostala tuberkulózu páteře, jejímž následkem se jí na zádech udělal hrb. Šlechtičtí nápadníci se tedy přestali o mladou arcivévodkyni zajímat.

Štědrá mecenáška

Marianna však aktivní život nevzdala a ukázalo se, že je velice činorodá. Stala se členkou Mědirytecké akademie ve Vídni a velkovévodské Akademie umění ve Florencii. Zajímala se o svobodné zednáře, dokonce se zúčastňovala jejich setkání. V roce 1783 byla na její počest založena v Klagenfurtu zednářská lóže nazvaná U dobročinné Marianny. Cizí jí nebyla ani archeologie, tento vědní obor totiž štědře sponzorovala. Snad proto, že sama měla veliké zdravotní potíže (dokonce se na konci života pohybovala jen s pomocí invalidního vozíku), byla Marianna velice soucitná s těmi nejpotřebnějšími. Nemalé částky věnovala na výstavbu klášterního špitálu, zajistila dodávky levného obilí z jižní Itálie pro Korutany, které postihla neúroda, a štědře podporovala chudinu. Zasadila se také o opravu farního kostela v Klagenfurtu.

Matka i bratr jí mluvili do života

Většinu svého života prožila v jihorakouském Klagenfurtu v paláci, který jí nechala postavit matka Marie Terezie. Tam byla, podle svých slov, opravdu šťastná. I když jí osud opravdu pronásledoval, dokázala se mu vzepřít a pro své poddané toho vykonala mnoho. Na rozdíl od své marnotratné sestry Marie Antoinetty, která rozhazovala plnými hrstmi a osud poddaných ji nezajímal, na rozdíl od svého bratra Josefa, jenž zrušil tehdejší centra vzdělanosti i velké množství klášterů...

Byla pro Marii Terezii tato dcera pouze jednou z pořadí? Bezpochyby ano. Je však zřejmé, že jí do života mluvila nejen ona, ale i následník trůnu - bratr Josef. Proč nejprve nechtěli, aby se odstěhovala do Klagenfurtu? A kam by se její život ubíral, kdyby nebylo její těžké nemoci? Zajímala by se o tolik vědních oborů? Věnovala by se v takové míře dobročinnosti? To je těžké odhadnout, ale asi ano.

(les)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504809
DnesDnes441
VčeraVčera601
Tento týdenTento týden3061
Tento měsícTento měsíc16155

Partnerské weby

apartman banner