2642hrdy 2V knize Zcela zvláštní zpravodaj se čtenářům její autor, novinář Alois Tomášek, svěřil s touto příhodou. Když pobýval v jedné africké zemi, přišel za ním domorodý chlapík s výčitkou: „Lhal jsi, když jsi říkal, že ve vaší zemi nežijí lvi, vždyť ho máte dokonce

ve státním znaku. A má dva ocasy, to je divné...“Alois Tomášek upadl do hlubokých rozpaků. Jak cizinci vysvětlit legendu o Bruncvíkovi?

Vděčný lev

O této postavě vyprávějí české báje a všichni víme, že jeho sochu zdobí náš nejznámější most. Jak je to tedy s oním Bruncvíkem nebo také s Brunclíkem? Podle heraldické legendy byl synem knížete Žibřida. Toužil získat erbovní znamení, a proto se vydal do světa. Možná tedy dorazil až do Afriky a zachránil život lvovi tím, že skolil obludného draka. Díky jeho chrabrosti zdobí navěky lev český erb. V dolnosaském Brunšviku na zdejším Hradním náměstí najdete románskou bronzovou plastiku lva z roku 1166, kterou objednal vévoda Jindřich Lev. Legenda praví, že on sám cestou do Jeruzaléma narazil na lva bojujícího s drakem. Krále zvířat zachránil a on s ním pak zůstal po zbytek života. Tolik německá verze báje. Neboť onen Jindřich byl z Brunšviku…

Vladislav nebo Přemysl Otakar?

Pod jakou korunovanou hlavou můžeme tušit postavu Bruncvíka? Je to český kníže Vladislav II., jak se dříve věřilo? Nebo jeho syn Přemysl Otakar I.? Ten totiž nejspíše skutečně získal lva od císaře Oty IV. Český lev se nejprve objevuje na erbech českých panovníků, později na znaku českého státu. Stříbrný dvouocasý lev ve skoku se zlatou korunou a zlatou zbrojí se jako symbol země Koruny české objevuje již ve 13. století, za vlády Přemysla Otakara I. Tato figura se udržela až do současnosti na malém i velkém státním znaku naší republiky. Český heraldický lev v červeném poli je také malým státním znakem České republiky. Jako heraldické znamení byl mezi Přemyslovci poprvé použit roku 1213. Tehdy zdobil pečeť moravského markraběte Vladislava Jindřicha. Z roku 1247 pak pochází první doklad existence stříbrného dvouocasého lva v červeném poli. Jako své erbovní znamení ho přijal markrabě moravský – Přemysl Otakar II.

Tajemství dvou ocasů

Nejprve byl lvíček jednoocasý. Je zajímavé, že příčiny přidání druhého ocasu nebyly nikdy vysvětleny. Ale proč ta změna? Někteří historikové soudí, že je to symbol spoluvládcovství. Přemysl Otakar II. totiž vládl společně se svým otcem Václavem I. Anebo měl lev dva ocasy již na oné pečeti z roku 1213? To totiž nelze jednoznačně určit, neboť otisk pečeti není barevný a nemůžeme dokázat, že šlo o téhož lva. Přemyslu Otakaru II. tedy vděčíme za to, že erb začal používat jako znak českého krále. Znakem Českého království zůstal až do roku 1918 a jako znak České republiky dodnes.

LENKA STRÁNSKÁ

lev 1DODATEK

Mimořádná nabídka: Historický amulet k 100.výročí republiky

Český lev je znakem naší státnosti již od 13. století. Vždy symbolizoval udatnost, houževnatost a sílu, představoval i vznešenost a nadhled, pohrdání k nebezpečí a množství nepřátel. Je to symbol toho, že si náš národ v centru Evropy udržel svoji svébytnost, území a kulturu.

Ke 100. výročí obnovení naší státnosti nabízíme mimořádnou sérii pozlacené repliky historického českého lva (www.spiritobchod.cz). Amulet přináší sílu a udatnost, ukáže vaši hrdost na svůj národ.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2452986
DnesDnes302
VčeraVčera591
Tento týdenTento týden893
Tento měsícTento měsíc3932

Partnerské weby

apartman banner