2542ovlivňujeV Shakespearově dramatu Romeo a Julie si hlavní hrdinka posteskne: „Copak je po jméně? Co růží zvou, i zváno jinak vonělo by stejně.“ Je více než pravděpodobné, že výběr jména může ovlivnit i psychiku. Za příklad může sloužit moje babička. Své jméno

Božena vysloveně nenáviděla. Zvláště vynalézaví jsou však slavní lidé, zvláště pak herci a zpěváci. Ti své potomky pojmenovávají občas až bizarně. Může být dítě se jménem Kašpar spokojené v zemi, kde v loutkových představeních je hlavním protagonistou rozverný kašpárek? Anebo Ferda – populární mravenec, kterému je vlastní práce všeho druhu? Nebo Dorota? Hanlivé přízvisko užívané v minulosti pro ženy lehčích mravů?

Profesor psychologie na Hertfordshireské univerzitě Richard Wiseman je přesvědčen, že jméno může ovlivnit předpoklady, které si jiní lidé tvoří o naší povaze a zázemí, a tudíž může ovlivnit i šance, které jsou nám v životě dány. Dodává, že jméno může být i sebenaplňujícím proroctvím. Pokud prý zní inteligentně, úspěšně a přitažlivě, je pravděpodobnější, že se tak budeme snažit i chovat.

A co nám říkají další studie? Ty, které posuzovaly jména coby ukazatele úspěchu, zjistily, že dívky se jmény vnímanými jako ryze ženská mají menší šanci uspět v matematice a technických vědách. Tento závěr se však zdá každému soudně uvažujícímu člověku přinejmenším diskutabilní. Copak dnes nebývají ženy erudovanými odbornicemi v exaktních vědách? Bez ohledu, jaké jméno jim rodiče vybrali?

Také hypotéza, že lidé, jejichž křestní jméno začíná na „D“ si najdou povolání, jehož název začíná také na tuto souhlásku, je k zamyšlení. Prý se stanou především dentisty, dermatology, deratizátory, dlaždiči, defektology... Podle této logiky bychom měli tedy vybírat svému potomkovi jméno s ohledem na to, jaké povolání jsme si pro něho vysnili. Vždyť takový Raymond (ray – paprsek) se může stát radiologem. Ovšem jen v zemích, kde je úředním jazykem angličtina.

LENKA STRÁNSKÁ

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2453017
DnesDnes333
VčeraVčera591
Tento týdenTento týden924
Tento měsícTento měsíc3963

Partnerské weby

apartman banner