gem 3328161 960 720Ametyst je odrůdou křemene s příjemnou světle až tmavě fialovou barvou a se stupněm tvrdosti 7. Jeho zbarvení je způsobeno stopovou příměsí železa a při zahřátí na 250 stupňů se jeho fialová barva mění na

žlutozelenou. Ve starověku lidé věřili, že ametyst ochraňuje před opilstvím. Díky tomu dostal své jméno z řeckého slova „amethyein“ (nebýt opilý). Také ve středověku byl ametyst oblíbeným drahým kamenem církevních hodnostářů, šlechticů a bohatých obchodníků. Nejznámější a nejbohatší naleziště ametystu se nacházejí v Brazílii, Uruguayi a USA. Sytě zbarvené ametysty najdeme také na Madagaskaru.

K tomuto drahému kameni se váže mnoho legend a pověr. Ametyst přináší velkorysost, zdraví, věrnost, umožňuje moudrá rozhodnutí, pomáhá odstraňovat strach ze stáří a samoty. Vykazuje léčivé účinky při cukrovce, podporuje imunitní systém a působí příznivě na chronické nemoci. Je vhodným drahým kamenem pro duchovní meditace. Astrologové jej přiřazují ke znamením Štíra, Ryb, Berana a Panny. Ametyst je rovněž talismanem námořníků, kteří věří, že je ochrání na moři a přivede je bezpečně vždy zpět do přístavu. Nosí jej také vojáci, má je ochránit před zraněním v boji a zajistit jim vítězství.

Zdroj: e-kniha Drahé kameny, Jiří Glet

Foto: Pixabay

Širokou nabídku výrobků z drahých kamenů najdete na: www.spiritobchod.cz

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2522167
DnesDnes516
VčeraVčera753
Tento týdenTento týden1269
Tento měsícTento měsíc13935

Partnerské weby

apartman banner