O obdivuhodném vitaminu B 2 (riboflavinu) se někdy říká, že je motorem našeho života. Je důležitý k tvorbě látek, které jsou nezbytné pro přeměnu a produkci energie z bílkovin, tuků a sacharidů. Nedostatek tohoto vitaminu v našem organismu snižuje množství energie, což má za násle dek únavu a pocit vyčerpání. Tento vitamin je důležitý pro sítnici oka, podporuje jasnější vidění a spolu s vitaminem A zlepšuje noční vidění. Jeho nedostatek se projevuje zarudnutím očí, záněty spojivek. Slzící oči v důsledku námahy, při níž dochází k prokrvování rohovky, jsou přičítány právě nedostatku vitaminu B2.

Vitamin B2 je důležitý pro sportovce, neboť pomáhá zvyšovat výkonnost. Lidé s dobře vyvinutým svalstvem mají potřebu tohoto vitaminu větší než lidé slabší tělesné konstrukce. Pokud vás trápí příliš mastná pleť nebo mastné vlasy, pravděpodobně je to nedostatkem vitaminu B2. Projevuje se bolavými a rozpraskanými koutky úst a zvýšenou tvorbou paprskovitých vrásek nad horním rtem. Tento vitamin pomáhá i při léčbě akné.

Většina lidí získává asi polovinu potřeb B2 z mléka a mléčných výrobků. Zdrojem jsou také játra, ledviny, ryby, pivovarské kvasnice, pekařské droždí, celozrnná mouka a výrobky z ní, obilné klíčky, luštěniny, vejce, mléčné výrobky, houby, zelenina (květák brokolice, špenát, hrášek).
(žuk)

DODATEK
Jak zjistíte nedostatek vitaminu B2? Jeho jasným projevem jsou citlivé ústní koutky, šupinatá vyrážka na nose a na bradě, únava, při dlouhodobějším nedostatku se může objevit kožní vyrážka podobná ekzému.
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2522188
DnesDnes537
VčeraVčera753
Tento týdenTento týden1290
Tento měsícTento měsíc13956

Partnerské weby

apartman banner