Od 20. srpna do 26. srpna 2011. Pokračuje bartolomějské léto opředené bouřkami a dešti, které se vztahuje k svatému Bartoloměji 24.8. Z dalších pranostických světců tohoto času si ještě připomínáme svatého Ludvíka krále (25.8.). Až po dny v polovině poslední dekády srpna se v etnometeorologii u nás hovoří o období tzv. bartolomějského léta, které se dostavuje s pravděpodobností kolem 65 procent. Pro bartolomějské léto jsou příznačné opakované a nápadné výkyvy teplot, kdy se příjemné a nezřídka ještě horké letní počasí střídá s citelným ochlazením. Tato ochlazení však mohou mít jen zcela mimořádně takové projevy, jaké jsou zachyceny v některých dávných klimahistorických záznamech. Z pamětí městského hlásného v Pelhřimově F. I. Dremsa se tak dozvídáme, že 24. srpna léta Páně 1805, tedy zrovna na den sv. Bartoloměje, padal sníh, když v poli všechna obilí i žita byla. Ze zápisků Vincence Fedrsella z Bystré u Poličky se zase dochovala zpráva, že 20. srpna roku 1863 zničily mrazy i kopřivy. Tyto zápisky svědčí nejen o značné vrtkavosti tehdejší povětrnosti, ale zároveň dokládají i některé z konkrétních událostí ještě v časech, které klimatologové nazvali malou dobou ledovou.

Pokud se jedná o závislost na předchozích měsících, je srpen hned na prvním místě z celého roku. Zejména předcházející květen, červen a červenec na něj mají střední až silný kladný vliv. Všeobecně by tedy mohlo platit, že pokud je průměrná teplota uvedených měsíců vyšší než obvykle, je velice pravděpodobné, že i srpen by mohl mít charakter opravdu teplého letního měsíce. Ve stupnici vlivu na následující měsíce pak zaujímá současný prázdninový měsíc třetí místo. Má silný kladný statisticky významný vliv na září a říjen. To znamená, že po zvýšení teploty v srpnu k nadnormálu bude pravděpodobně následovat též zvýšení teplot v září a říjnu tohoto roku nad dlouholetý průměr. Zajímavě se však také jeví zjištěný silný záporný vliv srpnové teploty na leden po 29 měsících. Pokud tedy letos zažijeme horký srpen, měl by leden po téměř dvou a půl letech zůstat pravděpodobně chladnější než obvykle. V tomto případě by se jednalo o leden roku 2014.

Bartolomějský čas nejen určitého ochlazení, ale právě tak i častějších bouřek a dešťů si za svého patrona vybral svatého Bartoloměje, který žil v l. století našeho letopočtu, kdy se stal slavným pro své schopnosti uzdravovat nemocné a především posedlé. Obracel celé královské rodiny na křesťanství, za což jej pohané krutě umučili. Bartoloměj se pak též zapsal jako patron města Plzně a dále horníků, řezníků, pekařů, knihařů, krejčích, sedláků, pastevců, sedlářů, koželuhů, obuvníků a štukatérů. Často byl vzýván proti nervovým chorobám, třesu a kožním nemocem. V bartolomějských pranostikách potom často hřímá, prší a vanou prudké větry: "Bouří-li na svatého Bartoloměje, bouří po něm ještě více. Kolem svatého Bartoloměje očekávej silné bouřky, deště a krupobití. Bouřky v bartolomějském týdnu přinášejí přívaly, kroupy a vichřice, které mohou uškodit velice. Svatý Bartoloměj pase berany (bouřkové mraky). Bartolomějské větry ovsy lámou.“

Zvolna klesající průměrné denní teploty a rovněž i krátící se dny poměrně dobře vystihují některé další pranostiky: "Od svatého Bartoloměje slunce již tolik nehřeje. Bartoloměj svatý léto nenavrátí. Svatý Bartolomi létu hlavu zlomí. Vavřinec (10. 8.) nepřidá, Bartoloměj ubere. Svatý Bartoloměj zchladí vodu. Po Bartoloměji studené rosy, nechoďte ráno bosi. Svatý Bartoloměj zapovídá koupání.“

Bartolomějský svátek má v lidové meteorologii významné postavení jako určitý přelom mezi létem a pozdním létem blížícího se podzimu. Mnoho rčení proto také usuzuje na předpověď podzimní povětrnosti, případně i zimy a odhaduje úrodu vína: "Máme-li střídavé počasí na Bartoloměje, máme též střídavý podzim. Den Bartoloměje je pravidlem celého podzimku. Hřmí-li na Bartoloměje, je podzim dlouhý a pěkný. Na Bartoloměje moc mraků - v zimě moc sněhu. Je-li o Bartoloměji den pěkný, bude pěkný podzimek a dobré víno. Hrozen-li dozrál do Bartoloměje, dobrým vínem sudy naleje. Krásně-li o Bartoloměji, vinaři se smějí. Pěkně-li na sv. Bartoloměje, pijí vinaři, je suchý podzim. Sucho na Bartoloměje - mrazivé zimy naděje."

Při stabilizaci počasí koncem prázdnin je zaznamenán často rovněž nápadný úbytek oblačnosti a pomalu také končí sezóna bouřek, především těch tepelných a místních: "Bartoloměj láme blesky. Po svatém Bartoloměji se bouřky od nás stěhují. Od Ludvíka krále (25. 8.) bouřek je namále a po Augustině (28. 8.) táhnou do zimní síně."
PAVEL KOVÁŘ
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455529
DnesDnes108
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3436
Tento měsícTento měsíc6475

Partnerské weby

apartman banner