+ Studie amerických vědců naznačila směr, kterým by se mohl ubírat vývoj léků proti rakovině. Odborníci zjistili, že se z hadího, včelího nebo štířího jedu dají získat proteiny, které by útočily výhradně na rakovinové buňky a ostatních - zdravých - si nevšímaly. Tyto proteiny se zachytávají na membránách nádorových buněk a brání jejich rozmnožování, tedy šíření nemoci. Čistý jed má sice řadu nežádoucích účinků (může poškodit srdce a nervy, přivodit dokonce smrt), ale vědci už mají metodu, jak je eliminovat. Podařilo se jim bezpečně použít toxiny z jedu v nanometrových částicích a léčit jimi rakovinu prsu a melanomu v laboratorních podmínkách.
+ Výzkumníci v San Diegu vyvinuli dočasné „tetování“, které vyrábí energii z potu. Tou lze napájet smartphone nebo MP3 přehrávač během tréninku. Zařízení navíc funguje i pro sledování pokroku při cvičení. Jde o flexibilní senzor, který je vložený do tetovacího papíru o velikosti poštovní známky. Nalepí se na kůži a měří hladiny laktátu přirozeně vyskytujícího se v potu, což může poukazovat na účinnost cvičení. Snímač navíc obsahuje enzym, který táhne elektrony z laktátu a vytváří tak slabý elektrický proud.
+ Historici se domnívali, že staří Egypťané začali s mumifikací mrtvých ve 3. tisíciletí př. n. l., kdy byly postaveny pyramidy v Gíze. Jak se ale zdá, egyptské umění balzamování je mnohem starší. Přišli na to britští vědci během zkoumání nálezů ostatků z důlních hrobů v egyptských lokalitách známých jako Badari a Mostagedda. Ostatky byly vykopané v roce 1920, pocházejí z předdynastického období mezi 4500 - 3100 př. n. l. Odborníci předpokládali, že byly mumifikované přirozeným způsobem během pozdního neolitu působením teplého a suchého písku. Nová analýza zbytku lněných tkanin odebraných z těl ale naznačila, že Egypťané již tehdy vařili speciální balzamovací směsi ze živočišných tuků, pryskyřic stromů a rostlinných výtažků se silnými antibakteriálními účinky.
+ Američtí lékaři mapovali vývoj mozku novorozenců v prvních dnech a měsících života. Zjistili, že kojenecké mozky rostou od narození rychlostí o jedno procento denně, ale po třech měsících se růst zpomalí na 0,4 procenta za den. Na základě měření zhruba stovky zdravých novorozenců lze říci, že v průběhu prvních 90 dní života vyroste mozek v průměru o 64 procent (z 341 cm3 na 558 cm3). Vědci sledovali i růstové trajektorie v konkrétních částech mozku. Objevili mimo jiné, že mozeček, který je zapojen do pohybu, je nejrychleji rostoucí oblastí mozku, jeho objem se během prvních tří měsíců více než zdvojnásobí. Naproti tomu hippocampus, který se podílí na formování paměti, roste nejpomalejším tempem.
+ Čína plánuje do konce letošního roku vypustit na oběžnou dráhu kolem Měsíce svůj satelit, který se po skončení mise vrátí na Zemi. Družice již byla přepravena do vesmírného střediska (v provincii S’-čchuan) a jejím úkolem je odzkoušet nové technologie, které budou použity při misi plánované na rok 2017. Během té mají být z Měsíce dopraveny na Zem vzorky měsíčních hornin.
(zem)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455494
DnesDnes73
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3401
Tento měsícTento měsíc6440

Partnerské weby

apartman banner