+ Američtí neurologové otestovali na 30 000 osob a zjistili, že lidé s krevní skupinou AB jsou ve vyšším věku náchylnější k problémům s pamětí, jež mohou vyústit v demenci. Studie naznačila, že pravděpodobnost narůstá až o 84 procent! Skupina AB je nejvzácnější, mají ji zhruba jen 4 procenta populace.
+ Jak odhalily archeologické práce prováděné moderními metodami (pracovalo se za pomoci magnetometru, podzemního radaru a 3D laserového scanneru), je v okolí známé megalitické stavby Stonehenge v jižní Anglii minimálně dalších 17 svatyní. Týmy archeologů z Birminghamu a Bradfordu, doplněné o experty z Vídně, zkoumaly půdu, zmapovaly oblast o rozloze 12 čtverečních kilometrů a pomocí přístrojů se dostaly až do hloubky 3 metry pod povrch. Mimo základů 17 jiných kruhových svatyní objevili archeologové i 60 obřích kamenů či pilířů, které zřejmě byly součástí neolitické svatyně Durrington Walls.
+ V jihomoravské metropoli, v Brně, bylo otevřeno nejmodernější a nejlépe vybavené vědecké centrum. První dva pavilony vyrostly v areálu kampusu Masarykovy univerzity v Brně-Bohunicích a do konce příštího roku vyrostou další pavilony v areálu Vysokého učení technického. Nové prostory a laboratoře mají zajistit rozvoj úspěšných vědeckých týmů a umožnit mladým vědcům zapojit se už v době studia do špičkového výzkumu.
+ Snímky pořízené fotopastmi rozmístěnými po Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko dosvědčují, že se do volné přírody ČR vracejí vlci. Po více než 100 letech se tu narodila první vlčata! Fotografie vlčat byly pořízeny v okolí Doks, kde jsou rozsáhlé lesy bez lidských aktivit. Vlci zřejmě přišli z německé Dolní Lužice, lidem se vyhýbají. Živí se převážně drobnou zvěří, ale někdy také daňky a divočáky - loví zejména mladé a oslabené kusy, čímž přispívají k regulaci jejich stavů.
+ Kanadská expedice našla jedno ze dvou ztracených plavidel někdejší britské polární výpravy Sira Johna Franklina. Tato výprava vyplula roku 1845 do Arktidy, chtěla najít Severozápadní průjezd. Lodi ale uvěznil led a posádka je roku 1848 opustila. Nikdo z členů Franklinovy výpravy nepřežil. Pozdější záchranné výpravy objevily pouze tři hroby, dvě stručné písemné zprávy, množství předmětů a ostatky desítek mrtvých polárníků. Tragický osud výpravy nebyl dosud plně objasněn.
+ Rakouský vědec Benjamin Vyssoki z vídeňské Medical Univerzity se svými kolegy zkoumal vztah mezi sebevraždami a počtem slunných dní. Jeho analýza ukázala, že nejméně lidé páchají sebevraždy v období, kdy svítí slunce 14 a více dní po sobě. Odborníci porovnali na 70 000 případů doložených sebevražd, které rakouské úřady zaznamenaly v období od roku 1970 až 2010, s údaji o počtu po sobě jdoucích slunných dní. Údaje o počasí čerpali z databází 86 meteorologických stanic. Vědci se domnívají, že odpovědnost za to zřejmě nese látka serotonin, jejíž tvorba v lidském těle souvisí právě se slunečním svitem a která se v centrální nervové soustavě podílí na vzniku příjemných nálad. Její nedostatek způsobuje deprese a podrážděnost.
(zem)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455528
DnesDnes107
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3435
Tento měsícTento měsíc6474

Partnerské weby

apartman banner