+ Čeští vědci vynalezli lék, který by si měl umět poradit s širokým spektrem chorob. Pokud nové léčivo projde klinickými testy, mohla by být za deset let na trhu tabletka určená na boj s Alzheimerovou chorobou, alergiemi či zánětlivým onemocněním střev. Pomoci by mohla i po transplantacích a možná dokáže potlačit i nádorové bujení. Na výzkumu spolupracují specialisté z Biologického centra AV ČR v Českých Budějovicích, Mikrobiologického ústavu AV ČR a pražského IKEMu.
+ Bruselský výzkumník Cadell Last z institutu Global Brain je přesvědčen, že se během 40 let vyvine nový druh člověka. Jak bude vypadat? Jeho biorytmus bude výrazně pomalejší a bude se dožívat vyššího věku (i přes 120 let). Zpozdí se jeho sexuální zrání a bude běžné, že bude zakládat rodinu až v pokročilejším věku, tedy v době, kdy se jeho předci stávali prarodiči. K evolučnímu kroku spěje lidstvo podle badatele několik posledních desítek let. Mezi hlavní vlivy, které lidstvo tlačí k dalšímu evolučnímu předělu, patří vliv nových technologií, celkové chování společnosti a přirozený výběr. Roli však sehraje rozhodně i medicína. Ta se musí dostat na vyšší úroveň, aby mohla reagovat na problémy, které dlouhověkost přináší.
+ Ve třicet let starých vzorcích oceánského planktonu od australských břehů identifikovali vědci z Kodaňské univerzity neznámé tvory. Vypadají jako lesní houba, ale jsou jen několik milimetrů velcí a žijí pod hladinou oceánu. Vědci vyloučili, že by zapadali mezi bakterie, houby či rostliny. Tvorové označení rodovým jménem Dendrogramma mají plochý „klobouk“ vyplněný želatinovitou hmotou mezi dvěma vrstvami buněk a dutou „nohu“ s ústním otvorem na spodním konci. Připomínají první mnohobuněčné organismy z éry ediakara před 540 až 630 miliony let. Ty však byly evoluční „slepou uličkou“, nejsou známy žádné další živé formy, které by s nimi byly příbuzné.
+ Neurologové z Bristolu se zabývali vývojem dětské řeči. Je známo že děti začnou vyslovovat první slova zhruba v 10 až 15 měsíci svého života, roční dítko zvládá zhruba 50 výrazů. Ve dvou letech ovládá dítě asi 200 slov a šestiletí školáci jich znají už na 14 tisíc! Vědci zjistili, že jazykové schopnosti souvisejí s geny. Již dříve odhalili genetickou souvislost mezi 3 chromozomem a rozvojem dyslexie a řečových vad u dětí. Nyní přišli na to, že jistý gen obsahuje protein, který řídí chemické reakce v mozku, jež mohou za rozvoj řečových schopností a artikulaci zvuků. Posilování vazeb mezi bílkovinami vzniká v období 15 a 18 měsíce. V této době začínají batolata skládat k sobě první slova a později je kombinují do složitějších gramatických struktur.
+ Budou se automobily tisknout na 3D tiskárnách? Jedna americká firma se sídlem v Arizoně dokázala pomocí technologie 3D tisku vyrobit karosérii automobilu, a to za dobu 44 hodin! Vytištěný model má tvar dvousedadlové písečné buggy. Karosérie je tvořena polymerním plastem s příměsí uhlíkových vláken. Z podstatné části jde pouze o jeden velký a souvisle vytištěný díl, včetně podvozkového šasi, vnitřních a dveřních panelů. Každý automobil musí samozřejmě obsahovat také pohyblivé a kovové části, takže nelze vytisknout najednou celé auto. Model je složen ze zhruba 40 částí, což kontrastuje s tím, že běžná auta obsahují tisíce součástek.
(zem)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456189
DnesDnes51
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4096
Tento měsícTento měsíc7135

Partnerské weby

apartman banner