+ Podle výzkumníků z Univerzity of Rochester není třeba k dosažení neviditelnosti kouzelného pláště, stačí čtyři jednoduché čočky. Využijí-li se dvě dvojice čoček s rozdílnými ohniskovými vzdálenostmi, které jsou umístěny v jedné ose v konkrétních vzdálenostech vypočítaných z těchto ohniskových vzdáleností, pak světlo, které následně soustavou prochází, se ohýbá tak, že na více místech soustavy prochází pouze jedním bodem. Při pohledu do první čočky uvidíme věrně reprodukovaný obraz za čtvrtou čočkou, ale zůstane skryto to, co je mezi nimi.
+ Experti ze Švédska, Saúdské Arábie a Islandu došli k závěru, že hrozbu zemětřesení může pomoci detekovat stav podzemní vody, respektive její složení. Jak prokázala jejich studie, zemětřesením na Islandu v letech 2012 a 2013 předcházela právě změna složení podzemní vody. V období mezi roky 2008 až 2013 v islandském Húsavíku výzkumníci odebírali každý týden vodu z artéské studně. Šest měsíců před zemětřesením v roce 2012 se ve vodě zvýšila koncentrace plynného vodíku a sodíkových iontů. Totéž se opakovalo v roce 2013, kdy však ke změně ve složení vody došlo až těsně před prvními otřesy.
+ Německý astronom Arnaud Belloche z Institutu Maxe Plancka pro radioastronomii objevil s pomocí radioteleskopu molekuly iso-propyl kyanidu v plynném oblaku Sagittarius B2. Ten se nachází v blízkosti středu Mléčné dráhy, tedy asi 27 tisíc světelných let od Země. Již dříve byla objevena v mezihvězdném prostoru celá řada organických molekul, isopropylkyanid je ale díky rozvětveným uhlíkovým vazbám nejsložitější z nich. Stavbou připomíná aminokyseliny, které daly vzniknout životu na Zemi. Případný objev aminokyselin mimo sluneční soustavu by zvýšil pravděpodobnost existence života jinde ve vesmíru.
+ Světový fond pro ochranu přírody zveřejnil alarmující zprávu. Podle ní za posledních 40 let ubylo na Zemi přes 50 procent obratlovců! Světová populace savců, ptáků, plazů, obojživelníků a ryb tak klesá rychleji, než se soudilo. Vědci porovnávali počty zvířat u celkem 3038 druhů obratlovců. V období od roku 1970 do roku 2010 jich ubylo 52 procent, na čemž má u jednotlivých druhů různě velký podíl lidstvo. Největší pokles byl zaznamenán v tropických oblastech, především v Latinské Americe. Úbytek nejsilněji zasáhl sladkovodní druhy, mezi nimiž bylo zaznamenáno o 76 procent jedinců méně. Mořské a pevninské druhy ztratily shodně 39 procent. Zásadními příčinami oslabování jednotlivých populací jsou - ztráta přirozeného životního prostředí, lov a rybolov či klimatické změny.
+ Simulací evolučního procesu zformování sluneční soustavy z protoplanetárního disku došli vědci z michiganské univerzity k zajímavým závěrům. Podle nich může být přibližně 30 až 50 procent vody v pozemských oceánech starší než Země, ba dokonce starší než sluneční soustava. Vědci během experimentu sledovali, zda může v prostředí protoplanetárního disku vzniknout dostatek těžkého izotopu deutéria, tzv. těžké vody, který existuje jak v pozemských oceánech, tak ve vesmíru. Ukázalo se, že minimálně část vody na Zemi, Saturnu a kometách nemohla během vývoje získat své současné vlastnosti - musí být starší. Spekuluje se o tom, že by jejím zdrojem mohlo být molekulární mračno, které existovalo dříve než sluneční soustava.
(zem)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455529
DnesDnes108
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3436
Tento měsícTento měsíc6475

Partnerské weby

apartman banner