Slavnou Svatou Horu u Příbrami zná kde kdo. Ale víte, kde se nachází Malá Svatá Hora? Pokud ne, vydejte se s námi na výpravu do čarokrásné přírody středních Čech. Poputujeme z Dobříše směrem na Prahu, kde ji jen kousek od

obce Chouzavá najdeme.
Poutní místo vniklo v pozdním baroku (později tu vyrostla i proslulá výletní restaurace). Název dostalo podle vyhlídky, poutníci zde za jasného počasí mohli v dálce spatřit mariánskou svatyni nad Příbramí. Pověrečná zkazka praví, že kdo první Svatou Horu v dálce zahlédl, toho přímluva Panny Marie Svatohorské nikdy neopustila.
Vládne zde pohoda a zvláštní, až magická, atmosféra. Půlkruhová kaple Navštívení Panny Marie naštěstí nezmizela z povrchu zemského, i když dlouhá léta chátrala. Blízká barokní boží muka ve tvaru hranolového pilíře s výklenky a stanovou stříškou kdysi doplňovala posvátný ráz místa. Připomínala unikátní poutnickou „magistrálu“, která vedla z Březnice do Příbrami. V kapli se odehrálo několik zázračných uzdravení nemocných, poslední údajně v čase první světové války.
Sedlák Matěj Ruprecht tu kdysi pátral po uloženém pokladu. Uvěřil nepodložené pověsti, podle níž nedaleko Malé Svaté Hory dva mniši dominikáni ukryli vzácnou monstranci a zlato z Palestiny. Důvěřivý hledač nenašel nic, akce mu vynesla jen zbytečné výdaje. Strašidelná je historka o dívce z poutnického procesí. Jmenovala se Amálie a bydlela v Praze. Pracovala jako služka v bohaté rodině. Při pouti na Svatou Horu se spolu s ostatními zastavila i na té „Malé“. Na chvíli si odskočila do hustého lesa a víc ji živou nikdo nespatřil. Až asi po třiceti letech déšť vyplavil ze skalní úžlabiny hromádku kostí a lidskou lebku. Patřila zahynuvší Amálii? Co se tehdy vůbec stalo? Byla dívka obětí úkladného vraha? Motiv chybí, vražda zůstala neobjasněna. Hvízdající vítr v korunách stromů připomíná nářek člověka. Možná se zavražděná dívka hlásí ze záhrobí pokaždé, když si na ni někdo vzpomene.
(nov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455536
DnesDnes115
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3443
Tento měsícTento měsíc6482

Partnerské weby

apartman banner