Milost pod oprátkou

Dům č. p. 65 na Dražického náměstí patřil v 18. století Karlu Davidovi. Byl to syn malostranského řezníka, vystudoval práva a stal se sekretářem hraběte z Bubna. Za defraudaci ho zavřeli. Potom se

bohatě oženil a byl povýšen na šlechtice. V jeho domě se scházeli nepřátelé Marie Terezie, David vyzýval ke vzpouře proti panovnici. Při pozdější snaze o útěk byl dopaden a odsouzen k smrti. Teprve na popravišti před Novoměstskou radnicí se dozvěděl, že mu Marie Terezie dala milost. Odvezli ho pak do vězení v Budíně.

Přednášky pro císaře

Dne 27. července roku 1855 zemřel v Praze František Adam Petřina. Byl profesorem fyziky na Univerzitě Karlově a do historie české elektrotechniky se zapsal díky mnoha vynálezům. Vyvinul například speciální elektromagnetický léčebný přístroj, vymyslel řadu zdokonalení v telegrafii a jeho „dítkem“ byla i tzv. Petřinova spirála, což byl v podstatě přerušovač proudu. F. A. Petřinu si zval za doby svého pražského pobytu i císař Ferdinand I. Dobrotivý, jemuž musel „častokráte o silozpytu přednášeti“.

Módní rukavičky

Rukavice se staly módní novinkou teprve ve 13. století. Nejprve je nosili členové královského dvora a nejvyšší aristokracie. Už v roce 1383 působil v Praze Mikeš rukavičník a v pramenech se můžeme dočíst nejen o tomto novém řemesle, ale i jak se tento módní doplněk šířil mezi zámožnými měšťany. Za zmínku určitě stojí, že v roce 1422 to byl právě rukavičkář Jíra, přední pražský husita, který ostentativně projevil nezájem o učené diskuze kněží, zda existuje očistec či nikoliv.

(kýr)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2608091
DnesDnes245
VčeraVčera779
Tento týdenTento týden3043
Tento měsícTento měsíc16061

Partnerské weby

apartman banner