Jestliže srdce buší rychleji než osmdesát úderů za jednu minutu, potom mluvíme o tachykardii. Když buší méně jak šedesát úderů za minutu, potom jde odborně o bradyka rdii.

Při tachykardii je dobré si pravidelně dělat čaj z kořene kozlíku lékařského. Nejlépe když půlku až jednu čajovou lžičku kořene kozlíku lékařského povaříme po dobu jedné minuty a potom necháme vyluhovat alespoň dvacet minut. Popíjíme vlažné, nejlépe před spaním. Jestliže se bušení srdce opakuje i přes den, potom můžeme vypít také čtyři a půl šálku tohoto bylinného čaje přes den.

Šípky jsou dobré pro srdce. Do 400 ml vařící vody dáme šest až osm plodů šípků. Nejprve zbavíme šípky semínek a potom je hodíme do vody a povaříme po dobu deseti až patnácti minut. Přes husté sítko propasírujeme, slijeme do sklenice a přidáme jednu polévkovou lžíci včelího medu. Tři čtvrtě šálku a to dvakrát denně půl hodiny před každým jídlem ráno a večer v klidu popíjíme.

Pro posílení srdečně cévního systému se na staré Rusi doporučovalo krátce potápět hlavu do vody, třeba jen na sekundu. Starší lidé mají začít jen jedním ponořením, později stupňovat jejich počet. Dále se doporučuje plavat na motýlka. Až vyjdeme z vody, měli bychom se poklepávat svazkem tenkých bambusových tyček. Zvláště klademe důraz na hrudní koš. Potom provádíme následujícím cvičení: stahujeme silně svaly krku tím, že napínáme bradu. Při tomto cviku můžeme také otáčet hlavou ze strany na stranu. Takto reflexně posilujeme nejenom myokard, ale i v hloubce uložený brzlík (žláza s vnitřní sekrecí). Tím startujeme aktivitu celé řady látek v našem organismu, které regulují srdeční funkci a také krevní tlak.
MUDr. Jan Miklánek

 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455471
DnesDnes50
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3378
Tento měsícTento měsíc6417

Partnerské weby

apartman banner