Pokleslá oční víčka dávají obličeji unavený vzhled a dělají člověka zbytečně starším. Nejsou však jen estetickým kazem, často způsobují zdravotní problémy. Mohou bránit dobrému rozhledu, nutí člověka držet oči neustále otevřené dokořán a příliš nemrkat. Proto zvláště při větším sou středění při práce na počítači, při řízení auta a podobně mohou pokleslá víčka vyvolat celkově značnou únavu a následně i nepozornost. Intenzivní namáhání očních svalů také vede k prohlubování vrásek.

Jak je možné, že některá žena má pokleslá víčka s nadbytečnými záhyby kůže třeba už v pětatřiceti letech, trpí na oteklé „pytlíky“ pod očima? „Podobně jako u jiných onemocnění hraje roli genetika. Porucha elasticity kůže se může vyskytovat běžně již před třicátým rokem života. V případě „pytlíků“ pod očíma je na lékaři, aby zjistil, zda nemají souvislost s onemocněním srdce či cév, poruchou ledvin, hormonálními změnami, s vedlejšími účinky užívaných léků,“ říká MUDr. Jan Novák z pražského Refrakčního centra.

Obracení okrajů víček směrem dovnitř se nazývá entropium. Nejčastěji bývá jizevnatého, nebo spastického - křečovitého - původu. Příčinou jsou například poúrazové změny v místě jizvy na okraji víčka, nebo přílišné svírání očních víček. Řešení je chirurgické, nebo v případě křečovitého typu entropia aplikace botulotoxinu do svalu. Opačný problém - odvrácení okraje dolního víčka od oka - se nazývá ektropium. Je doprovázený výrazným slzením a chronickým podrážděním očí.

Může být operace hrazena pojišťovnou?  „Operace z estetických důvodů je všude tam, kde objektivně nacházíme převislá víčka nebo kompenzační nakrčení čela a kde je vůle s tím něco dělat. Taková operace bude logicky hrazena zájemcem. Z medicínského hlediska, a tím pádem „na pojišťovnu“, se operace provádějí ve všech případech, kde pokles víčka nebo zdvojená, převislá kůže víček omezují zorné pole a fakticky tím narušují vidění. Podmínkou hrazení pojišťovnou je doporučení odborného lékaře na podkladě objektivního narušení zorného pole a následně schválení revizním lékařem pojišťovny,“ vysvětluje dr. Novák.
(mav)

DODATEK
V některých případech mohou pomoci chladivé obklady nebo obklady s odvarem ze světlíku lékařského. Ty ale nezmění elasticitu kůže, pouze omezují otoky víček. Podobný efekt přináší používání tonizující kosmetiky. V případě bylinných obkladů je ale třeba počítat s rizikem alergické kožní reakce.
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455522
DnesDnes101
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3429
Tento měsícTento měsíc6468

Partnerské weby

apartman banner