Řada z vás jistě zná některou studánku, která je energetická a léčivá. V řadě případů se jedná o místa, kde v minulosti došlo ke zjevení Panny Marie, nebo došlo k zázračnému uzdravení a pod. Na těchto místech doporučuji nejen meditovat a hledat genia loci (ducha místa), ale především nechat vodu samotnou, aby nám pomohla s uzdravením.

Na těchto svatých a pozoruhodných místech se také vytváří silné bioenergetické pole, které dovede uzdravit i vážné nemocné. Jsou známy případy, že zmrzlá voda, donesená domů z Mariánských studánek a svatých míst je schopna vyzařovat silnou energii, která má na nás vliv.

Pojďme se nyní projít po naší vlasti a navštivme několik takových zázračných a pozoruhodných studánek, které dokáží zázračně uzdravovat.

Domašov nad Bystřicí - V lese se nalézá studánka nazvaná Magdalénka, nebo též pramen svaté Magdalény. Zajímavostí je, že tato voda byla považována za očistnou proti prokletí a černé magii. Navíc má silné ozdravné účinky a pomáhá při léčení žlučníku a slinivky.

Dalov - Pilátův pramen naleznete v lese nedaleko Dalova. K němu se vztahuje hned několik pověstí a legend. Vodě dal zázračnou moc poustevník, kterému se v kraji říkalo Pilát, protože jako mladý kněz zradil víru a Boha. Nakonec nalezl klid a smíření v lese a pramenu požehnal. Od dob našich prababiček sem chodí lidé pro vodu, která jim pomáhá při léčení kloubů, zánětů a horeček.

Dolní Bečva - V lese se nachází studánka U Koloucha. Silný pramen ledově chladné osvěžující vody naleznete u lesnické naučné stezky, která vede pod hřebenem Radhoště. Do studánky je voda svedena z pramenné mísy, je od ní krásný výhled přes paseku na Soláň a okolní kopce. Léčí oční onemocnění a poruchy krvetvorby.

Dřevohostice - Studánka svatého Floriána je rovněž známa pro svou léčebnou moc. Dostanete se k ní také od vesnice Nahošovice. Prý zde můžete v noci spatřit tajemná zelená světélka, jak tančí v okolí studánky.

Drahotuše - Pramen Rybáře je znám tím, že léčí zejména kožní onemocnění a ledviny. Místní ovšem dodávají, že kouzelná voda pomáhá i na oči a jiné nemoci.

Dobříš - Pramen nazvaný Brdlavka je považován za zázračný pro své velké léčebné vlastnosti. je však střežena přízrakem. Jde asi o ducha mnicha, který se sem pravidelně chodil modlit. Již řada lidí jej spatřila, jak klečí u nedalekého stromu.

Dolany u Olomouce - Tato lesní studánka se nachází v Bělkovickém údolí. Lidé ji říkají Lada. Snad podle staroslovanské bohyně Lady. Důležité je, že mé zázračnou sílu uzdravovat. Pozor ovšem na mlhy. Není radno zde prý zůstávat, když padá mlha. Je to údajně nebezpečné.

Domašov u Šternberka - Pramen se nachází pár set metrů za lomem směrem na Těšíkovskou kyselku. Voda pomáhá při onemocněních žaludku a trávení a dokonce má blahodárné účinky na játra a krevní tlak.

Domašov u Jeseníka - Lesní pramen nazvaný Zaječí pomáhá lidem při léčbě srdce a žil a krve.

Dolní Lhota u Stráže nad Nežárkou - V lese se nachází tzv. Panova studánka. V noci je zde slyšet flétna a zpěv. Voda je prý nejen léčivá, ale i požehnaná. Prý zde byl spatřen několikrát anděl. Voda ze studánky pomáhá při léčbě jater a krve.

Frymburk - Studánku U černého sloupu navštěvují zejména lidé z okolních obcí. Podle nich má velice silné léčivé účinky.

Francova Lhota - Studánka Pod Čubovým kopcem je vyhledávaným místem turistů právě pro své léčebné vlastnosti.
Další studánka je Bílá voda. Tu najdete na lokalitě Bílá voda téměř u slovenské hranice. Podle místních je to nejlepší voda na ředění slivovice, protože je to jediná pramenná voda, která ji po přilití nezakalí. Vedle toho má i uzdravující vlastnosti. Proto je tak vyhledávaná.

Felbabka - Studánka svobody. Velice hezky udržovaná léčivá studánka se železitou vodou pod vrchem Ostrý. Voda je čistá a díky železu chutná jako minerálka.

Horní Skorošice - Peklo, tak se jmenuje tento lesní pramen. Podle pověstí sem v noci chodí uhasit žízeň podivné temné bytosti. Proto není vhodné zde v noci zůstávat. Tak či tak, voda je považována za zázračnou.
Kousek dál je pak Bučinská studánka. I ta je považována za léčivou a požehnanou.

Horky u Tábora - Pramen svaté Eleonory je považován za mírně radioaktivní a má díky tomu příznivé účinky na kosti a klouby.

Hluboké - Tato léčivá studánka se nachází na okraji lesa mezi Křemelíkem a Krokočínem. Nedaleko se má prý nacházet dračí hrob.

Humpolec - Pramen Pod židovským hřbitovem je považován za zázračný. Podle pověsti u tohoto pramene skončí poslední válka sjednáním míru mezi třemi vladaři světa.

Heřmánky nedaleko Dubé - Tuto studánku naleznete vedle cesty pod výrazným listnatým stromem. O pár desítek metrů proti proudu potoka, na okraji lesa, je druhá studánka. Obě jsou považovány za léčivé a lidé si sem chodí celoročně pro vodu.

Heřmanice v Podještědí - Studánku zvanou Křížková využívají obyvatelé Heřmanic nejen jako zdroj pitné vody, ale i pro její léčebné účinky.

Horní Štěpanice - Pramen nazvaný Pod kapličkou je vhodný při léčení kloubních onemocnění, ledvin a zraku.

Horní Bečva - Sachova studánka je považována po mnoho generací za zázračnou.

Hovězí - Pramen Pod Rohatinou v údolí Hovízky, před bývalou lesovnou, je dle sdělení místních lidí léčivá.

Hoštálková - Studánku Ondráška najdete pod značenou cestou z Tisového do Hošťálkové. Na turistických mapách není značena, ale místní lidé vám rádi ukáží cestu. Je to místo vhodné nejen pro meditace a rozjímání, ale i pro osvěžení nohou. Voda má blahodárný vliv na klouby a kožní onemocnění.

Háj u Loučné - Studánka Traverz pod Klínovcem je považována za léčivou protože pomáhá lidem při onemocnění srdce, žaludku a jater.

Hřensko - Pod Roháčem se v lese nacházejí hned tři prameny. Všechny mají uzdravující sílu a pomáhají při revmatu a špatném hojení ran.

Hrachoviště - Studánka U Krejčovky. Na dně studánky je nádherně vidět neustále vířící písek v místě pramene. Podle pověsti se zde zjevuje černý kůň, který je snad i strážcem studánky. Voda pomáhá při léčbě srdce.

Chvalčov - Oblíbený pramen návštěvníků Hostýnska je na červené značce z Chvalčova, na dolní hranici přírodní rezervace Obřany. Původně se jmenoval Hladová studánka. Byl ale přejmenován na počest etnografa-spisovatele Františka Táborského a malíře Františka Ondrúška, kteří sem s oblibou vodili své přátele. V roce 1957 bylo upraveno okolí pramene, dnes je nad ním do kamene vsazená kovová deska s podobiznami obou umělců. Podstatné je, že sem lidé chodí nejen za odpočinkem, ale zejména pro léčivé vlastnosti této vody.

Chrástná - Na polovině cesty mezi Břevništěm a Chrastnou přímo u silnice ve stráni je studánka zvaná také jako Legie, které pomáhá lidem s léčbou žaludku a dýchacích cest. Inhalování má blahodárný vliv pro nemocné astmatem.
Milan Doležal
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456220
DnesDnes82
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4127
Tento měsícTento měsíc7166

Partnerské weby

apartman banner