Dříve tolik obávaný a legendami opředený ostrov se v posledních několika letech stal jednou z atraktivních destinací. Můžete se zde vydat po stopách téměř nepolapitelného hulmana běločelého, pokochat se krásou pralesa starého 130 milionů let nebo navštívit bornejské orangutany. Specialitou ostrova je exotická květina rafflesie vážící až deset kilogramů.
Borneo toho však může nabídnout mnohem více. Přírodní podmínky a bohatá historie učinila z tohoto ostrova studnici přírodních krás a zajímavostí. Za zmínku zcela jistě stojí tzv. longhouse, neboli dlouhé domy na kůlech, jeskyně obřích rozměrů, místy až 40-ti metrový kamenný les Pinnacles nebo národní kuchyně, kterou jste dozajista ještě neokusili. V dnešním článku se vydáme mimo jiné za orangutany a za přírodním zázrakem na hoře Mt. Kinabalu.
Zázraky nejvyšší hory Bornea
Nejvyšším vrcholem Bornea je Mount Kinabalu ležící ve státě Sabah. Součástí je i národní park Kinabalu, kde vás na první pohled upoutají sytě zelené borovice. Ale pozor! Nenechte se ukolébat a pozorně se rozhlédněte, protože se nacházíte v jednom z nejúžasnějších ekosystémů na světě. Můžete zde nalézt přes 1200 druhů orchidejí, na 40 druhů dubů, množství rododendronů, stromových kapradin, masožravých rostlin a také rostliny s největším květem na světě – rafflesie. Budete si zde jednoduše připadat jako v botanické zahradě.
Pokud se rozhodnete vydat dále na vrchol, vystoupejte do výšky 3500 m. Tady je již porost značně prořídlý, zato tu čeká jiné překvapení. Vydáte-li se při západu slunce na výlet, budete odměněni neskutečnou podívanou. Západ slunce tu totiž rozehrává jednu ze svých geniálních symfonií barev, kdy svými šikmými paprsky osvětluje jednotlivé vrstvy mraků. Vznikají tak růžové a fialové tóny, které se prolínají a jejichž odstíny se každou chvíli mění a tvoří tak skutečně nádherné panorama.
Za lesními muži do nitra pralesa
V jihovýchodní Asii je již pouze 7 míst, kde žijí volně v přírodě orangutani. Šest z nich jich leží na Borneu. Mezi nejvýznamnější patří rezervace Sepilok ležící poblíž města Sandakan. V této rezervaci můžete narazit i na opuštěná malá orangutaňátka, která tu naleznou útočiště než dorostou. Potom jsou vypuštěna zpět do džungle.
K pozorování orangutanů vás dovede chodníček mezi liánami a padlými kmeny pralesních obrů. Okolo bude pouze zelené šero, z něhož se budou ozývat podivné a někdy i hrůzu nahánějící zvuky džungle. Chodník ústí na malé pralesní mýtině, kde naleznete vyhlídkové molo. Odtud je výhled na dřevěnou plošinu umístěnou ve výšce 10 m, na kterou průvodce umístí různé laskominy pro přilákání orangutanů. Za nějakou chvíli uvidíte, jak se okolní porost začne zachvívat prodírajícími se těly orangutanů přivolaných k jídlu.
(toh)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455528
DnesDnes107
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3435
Tento měsícTento měsíc6474

Partnerské weby

apartman banner