Mamutí jeskyně (anglicky Mammoth Cave) je nejdelší jeskyní na naší planetě. A díky své rozlehlosti získala své jméno, nikoli podle mamuta, ten v ní nebyl nikdy objeven. Jde o největší atrakci národního parku Mamutí jeskyně v Kentucky (USA). Dosud známá délka všech podzemních prostor v jeskyni je 630 kilometrů (hloubka 116 m), to je víc, než má Česká republika od západu na východ. A dlužno dodat, že další objevy jeskyni každý rok prodlužují o několik kilometrů.
V jeskyni je několik prohlídkových tras, nejzajímavější je plavba po podzemní říčce Echo. Vstupní části jeskyně jsou známy tisíce let, jak ukazují archeologické vykopávky. Jeskyně byla objevena Johnem Houchinsem v roce 1797. V jeskyni bylo následně těženo guano, sloužící k výrobě střelného prachu, a jeskyně byla postupně objevována.
Na počátku 20. století se jeskyně stala turistickou atrakcí. Byla zpřístupněna veřejnosti a začalo docházet k bojům o to, která společnost bude vybírat od návštěvníků vstupné. Postupně byly objevovány další jeskynní prostory a propojovaly se s okolními jeskyněmi. Po druhé světové válce se Mamutí jeskyně stala nejdelším jeskynním systémem světa. V roce 1972 byla propojena s tehdy nejdelší jeskyní světa - Funtovou jeskyní. V současné době je Mamutí jeskyně třikrát delší než druhá nejdelší jeskyně ve světě - Optimistická jeskyně na Ukrajině.
Národní park Mamutí jeskyně
Roku 1941 bylo okolí jeskyně vyhlášeno národním parkem. Rozkládá se v okrese Edmonson na rozloze 214 km2. A roku 1981 byl tento národní park zapsán do seznamu kulturného dědictví UNESCO. Poblíž Mamutí jeskyně se nachází ještě dva další velké jeskynní systémy. Ficher Ridge (s délkou chodeb 172 km) a Martin Ridge (59 km). Pokud by se je podařilo propojit s Mamutí jeskyní, vzniklý systém by měl délku přes 800 km chodeb! Mamutí jeskyně je domovem ohrožených jeskynních krevet, jeskynního raka, nachází se zde jeskynní mlok, dva druhy nevidomých jeskynních ryb, dva druhy cvrčků. Jeskyně už vstoupila i do literatury. Psal o ní například americký spisovatel Roger W. Brucker, který je spoluautorem čtyř knih literatury faktu a napsal také historický román o jejím výzkumu.
(kýr)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2455538
DnesDnes117
VčeraVčera659
Tento týdenTento týden3445
Tento měsícTento měsíc6484

Partnerské weby

apartman banner