Několik věhlasných filozofů podotklo, že čas není pouhou posloupností nebo „časem hodin“, lineárním pohybem z jednoho jedinečného momentu do dalšího. „Vzdálenost mezi minulostí, současností a budoucností je iluze,“ řekl také Einstein. J.W. Dunne (1875 až 1949) definoval čas jako „jeden pohyblivý bod na letounu předpokladů“ a prohlásil: „Ve skutečném čase vše, co ustavilo svoji existenci, nepřestává existovat.“ Podpora pro takové teorie přichází od mnoha osob, které okusily „cestován í časem“, při němž byly svědky událostí, které se odehrály v minulosti – nebo věcí, jež se teprve odehrají.

Nejlepší dokument o cestování časem pochází z roku 1901 od dvou význačných britských pedagogických pracovnic – slečny Charlotty Moberlyové a Eleanor Jourdainové. Při návštěvě Malého Trianonu, který byl „hřištěm“ nebohé královny Marie Antoinetty před Velkou francouzskou revolucí roku 1789, viděly a mluvily s lidmi oděnými ve stylu 18. století. Současně si všimly, že sídlo neodpovídá popisu v jejich moderní informační brožuře. Podrobné šetření historiků prokázalo, že viděly Versailles takové, jaké byly v letech 1770 – 80. Ačkoliv se obě dámy, jejichž věrohodnost je mimo jakoukoliv pochybnost, vrátily do Versailles ještě několikrát, tento zážitek nezopakovaly. Někteří parapsychologové připisují jasnovidnost ( znalost událostí předtím, než se odehrají) možnosti „cestovat časem“. Když v říjnu 1966 zahynulo 144 osob při neštěstí v uhelném dolu v Aberfan ve Walesu, požádal britský vědec, aby se ozval každý, kdo „viděl“ katastrofu předtím, než k ní došlo. Ozvalo se nejméně 76 lidí a 24 z nich uvedlo důvěryhodné svědky, že o této události věděli předem.

Historik Arnold Joseph Toynbee (1889 – 1975) volně hovořil o svých zážitcích, když „spadl do časové kapsy“. V Řecku „viděl“ povstání vyvolané sv. Pavlem v Efesu, byl zděšen, když se ocitl uprostřed bitvy u Pharsalu (197 př .n. l.) a stal se svědkem masakru u Mistra (v roce 1820) za války o nezávislost Řecka. Jak se vyjádřil, tyto zážitky jej inspirovaly k napsání desetidílných Dějin světa.
(vlab)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2458308
DnesDnes104
VčeraVčera635
Tento týdenTento týden1434
Tento měsícTento měsíc9254

Partnerské weby

apartman banner