Černá hora na severu Austrálie (nachází se v Severním Queenslandu, 25 kilometrů od města Cooktown) je považována za vysoce nebezpečné m ísto. Název nezískala náhodou, je stvořena z kamenů a skalních bloků černých jako uhlí (některé balvany jsou i šest metrů vysoké a hora sama ční do výše 300 metrů nad mořem). Domorodci - aborginiové - o ní hovoří jako o prokleté Kalkajace, hoře smrti a málokdo z nich se k ní odváží byť jen přiblížit. Stejně tak k ní ale chovají respekt i bílí osadníci. Proč?

Temná hora pohltí údajně vše ve svém dosahu - ptáky, zvířata i lidi, v pověstech, které o ní kolují, se to jen hemží zjevením duchů, démonů, obřích pythonů a ještěřích bytostí… Jedna prastará legenda praví, že ve zdejší krajině kdysi žil mocný a zlý šaman - kanibal, tzv. „požírač masa“. Všichni se báli jeho magie, a proto tolerovali, že občas za oběť jeho choutkám padla třeba stará žena nebo nemocný muž. Pak ale šaman jednou zabil a snědl mladého náčelníka a rada kmene rozhodla, že tuto smrt musí pomstít. Šaman ale odplatě unikl, díky kouzlům se proměnil v obrovského hada a ukryl se v hoře. Vylézal potom jen tehdy, když měl hlad. Od té doby se tam začali ztrácet živí tvorové. Jisté ovšem je, že se oblasti vyhýbá i letecký provoz. V blízkosti hory se totiž vyskytují podivné magnetické poruchy a vzdušné turbulence, přitom je ale výzkumem a měřením ověřeno, že skály nejsou magnetické a žádné záření z nich nevystupuje.

Geologové určili počátek vzniku Černé hory na období zhruba před 250 miliony lety, jde o čedičovou vyvřelinu, balvany vznikaly postupným zvětráváním horniny. Černá barva jinak běžně šedého čediče je prý způsobena nějakým lišejníkem či řasou, který kameny pokrývá. Badatelé obecně považují Kalkajaku za raritu a někteří její přírodní původ dokonce zpochybňují. Domnívají se, že může jít o ruinu starověkého chrámu, která skrývá netušená tajemství (odkazy budoucím civilizacím, poklady nesmírné ceny). Řada odvážlivců, kteří vstoupili do nitra hory, aby ji prozkoumali, se nikdy nevrátila, v hoře prý beze stopy zmizelo i celé stádo dobytka. V policejních archivech jsou skutečně záznamy, které vypovídají o ztracených lidech. Možná se stali obětí nadpřirozených jevů a sil, možná ale také jen svého strachu a nepřehledného terénu. Je zde totiž velké množství jeskyní, propastí a chodeb, jež tvoří nebezpečný labyrint.
(šál)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2457809
DnesDnes240
VčeraVčera695
Tento týdenTento týden935
Tento měsícTento měsíc8755

Partnerské weby

apartman banner