Kostel Obětování Panny Marie v Českých Budějovicích pomáhal údajně budovat Petr Parléř v polovině 14. století. Jeho prací je tu mimo jiné i studniční kaple. Chrám býval spojen s někdejším dominikánským klášterem tajnou podze mní chodbou. Byla obetkána řadou pověstí a její stopy zůstaly dodnes utajeny.

Jednou v noci touto chodbou procházela jeptiška a v chrámu přistihla lupiče, kteří se chtěli zmocnit klášterního pokladu. Jeptišce se podařilo lupiče uvěznit v sakristii a přivolat pomoc. Jejich podoba se údajně zachovala ve třech maskách na východním průčelí zbrojnice, zvané solnice. Tato budova patřila ke klášteru a nalézá se na západní straně, proti vedlejšímu vchodu do chrámu.

Vypráví se, že hluboko pod kostelem je hrobka, v níž je ukryt poklad. Podle místních pověstí jej hlídá ropucha. Když se chrám stavěl, pod jeho základy odpočívala obrovská žába. Všechny pokusy zvíře vypudit byly marné, zmizela teprve, když se vzaly na pomoc zaklínadla. Teprve potom se mohlo pokračovat na stavbě. Na památku této události byla velká kamenná žába umístěna na horní ploše boční zdi vchodu.

Na náměstíčku mezi katedrálou a děkanstvím se v noci zjevoval přízrak mohutného černého psa. Ten obtěžoval noční chodce, skákal jim na záda a mizel až po pronesené modlitbě.

Objevovala se tu ale také bílá paní, kterou ale mohl spatřit jen člověk narozený první neděli po novoluní. Nebylo ale o co stát, protože kdo ji uviděl, strnul hrůzou a nemohl se pohnout z místa.

Bludný kámen
V Českých Budějovicích, na Žižkovském náměstí, asi čtyři metry od kašny, leží kámen, který má v sobě zázračnou moc. Kdo ho překročí v devět hodin večer, nenajde cestu domů. Bludný kámen sem prý byl zasazen jako vzpomínka na popravy spiklenců obviněných z vraždy.

Zjevení ve Vítkově dvoře
Za staroměstským kostelem na Pražském předměstí v Českých Budějovicích stával Vítkův (Veitův) dvůr. Právě tady se v noci zjevoval přízrak černě oděné paní. Jednomu z čeledínů se ale jednou zjevila v napůl černých a napůl bílých šatech, od té doby ji už nikdo nespatřil.

Hlaveň pušky nad pokladem
V Tomkově lese poblíž Roudného stával kdysi hrádek Rammschissel. Podle pověsti tu jeho bývalý majitel zakopal poklad a dělníky, kteří mu pomáhali, dal zastřelit. Sám potom odešel do války, ve které padl. Na Květnou neděli se v místě, kde je poklad zakopán, ukazuje zjevení hlavně pušky. Kdo ji spatří a dotkne se jí, může se zmocnit nesmírného bohatství, nesmí ale promluvit jediné slovo. Inu, zkuste hledat, na každém šprochu je přece pravdy trochu…
(zla)
 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451064
DnesDnes161
VčeraVčera682
Tento týdenTento týden3095
Tento měsícTento měsíc2010

Partnerské weby

apartman banner