Sebevrazi platili za velké hříšníky. Panoval názor, že ten, kdo sáhl na svůj život, nedojde klidu ani po smrti. Těla provinilců se pohřbívala u hřbitovních zdí či v pustině, případně poblíž popravišť.
Mezi známé sebevrahy patří i hudební skladatel Jakub Jan Ryba, autor známé vánoční mše „Hej, mistře“. Svůj truchlivý život maloměstského učitele ukončil břitvou dne 8. dubna 1815 pod horou Štěrbina na Rožmitálsku. Skladatelovo tělo bylo pohřbeno v lokalitě původního morového hřbitova. Bez obřadu, bez kněze, bez kříže. Až potomci dosáhli exhumace a řádného pohřbení na hřbitově ve Starém Rožmitále. Trvalo to neuvěřitelných 40 let!
Se zjevením sebevraha se lidé kdysi setkávali u Manětína. Kdesi na louce byl zahrabán „velký hříšník“ a kdykoliv nadešlo výročí jeho smrti, obcházel po okolí. Až příslušný církevní úřad se nad nebožákem slitoval, zpráchnivělé kosti nechal vyzvednout a převést na hřbitov. Od té doby strašení živých přestalo.
Truchlivá pověst o tajně pohřbeném sebevrahovi se dochovala i poblíž kláštera Svatá Dobrotivá na Berounsku. Směrem k osadě Malá Víska kráčel chalupník Adam. Přímo na cestě ležela lidská lebka, zřejmě byla vyplavena dlouhotrvajícími dešti. V nejbližším okolí ale žádný hřbitov nebyl. Muž schoval lebku do pytle a nechal ji pohřbít na hřbitově. Když kráčel stejnou cestou podruhé, lebka znovu ležela na cestě. Vrátil se domů pro posilu, protože dostal strach, a společně vykopali jámu v místě, kde se lebka zjevovala. Jaké bylo jejich překvapení, když objevili zbytek kostry. Nechali tedy ostatky pohřbít a hrob vykropili svěcenou vodou. Od té doby byl klid.
(nov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2506628
DnesDnes467
VčeraVčera630
Tento týdenTento týden467
Tento měsícTento měsíc17974

Partnerské weby

apartman banner