Diví muži patří mezi lesní bytosti a jsou tím, čím byli v antice satyrové (faunové). Žijí v lese, honí zvěř, přitom hrozně houkají, rádi ale také lákají a unášejí hezké dívky. Zavádějí hluboko do lesa lidi, kteří překročili bludný kořen, takže se z lesa hned tak nedostanou. Obranou proti nim je přezout se nebo obrátit kapsy.
Zvláštním druhem divého muže je hejkal. Jde o chlupatého, vousatého a mechem obrostlého mužíka se svítícíma očima. Ten běhá po lese a hejká. Kdo by se mu však opovážil ozvat, nebo se mu dokonce vysmíval, toho poděsí. Zjeví se a dokáže během chvíle dosáhnout výšky vzrostlé borovice, rád skáče na záda a prohání lidi po lese. Moc ale nemá nad takovým člověkem, který u sebe nosí chléb. Snad tu v podobě naivního selského strašidla přešel do našeho českého bájesloví antický Pan. Ten také děsil v lesích osamělé pocestné svým hrozným hlasem (odtud také pocházejí výrazy jako panický strach, panika).
Vysloveně lesním strašidlem je takzvané štvaní. Jde o loveckou společnost složenou z démonů a strašidelných zvířat, která v noci s divokým rykem rejdí po lesích. Toto společenství souvisí se všemi bájemi světa o prokletém lovci, jenž je jakýmsi Bludným Holanďanem lesů.
(toh)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2453029
DnesDnes345
VčeraVčera591
Tento týdenTento týden936
Tento měsícTento měsíc3975

Partnerské weby

apartman banner