Odedávna se lidé vydávali do světa „na zkušenou“, věřící vykonávali poutě pokání a pokory za uzdravením, odpuštěním hříchů a podobně. A z určitého úhlu pohledu jsme vlastně všichni stále na cestě, jsme poutníky. Při toulkách světem někteří z

nás hledají nové možnosti a příležitosti, míří za vytčenými životními cíli, ale někdy také jen hledají sami sebe. 

Dominikovi Tomášovi Tetíkovi učarovala středoamerická Guatemala. Název pochází z indiánského slova Cuauhtemallan a znamená místo (země) obklopené stromy (lesy). Dominik se tam vrací už 13 let a na únor příštího roku chystá další třítýdenní výpravu. Jak uvádí, první návštěva této země roku 2003 zcela změnila jeho náhled na život, přetvořila jeho vnímání. Došel tam určitého poznání, mnohému se přiučil u tamních šamanů, a nejde přitom jen o nějaké rituály.

 

Proč se tam vydáváte nyní?

Stále se je co učit a jak se zdokonalovat. A já tam nepojedu sám, možnost přidat se mají i další zájemci, kteří se chtějí naučit něco z toho, co používám při svých terapiích a masážích. Nazval bych to používání teorie kvantové fyziky v praxi. To, co se tam děje s lidmi, jsou opravdu velké změny. Není to tedy pouze cesta za divokou a krásnou přírodou, ale jde i o poznání kultury, putování za duchovními hodnotami. Navštívíme šamany, což jsou duchovní učitelé, kteří udržují tradici a moudrost svých mayských předků. V Guatemale stále žije asi sedmdesát procent potomků Mayů. Ale žijí tu i lidé, kteří nejsou přímo z Guatemaly, ovšem jejich předci byli v někdejší komunitě nazýváni šamany. Naučili mě hodně, obohatili mou práci o mnohé prvky, které jinde nenajdete a které vkládám do své práce.

 

Kam přímo jedete, kde se budete pohybovat?

Navštívíme tři místa. Je to Atitlán, nejhezčí jezero světa, pak východ Guatemaly, okolí Tikalu, kde je džungle a žijí tam indiáni, kteří vyrábějí flétny a další nástroje. Třetí lokalita leží mezi džunglí a Atitlánem, stavíme se u Karibiku, kde jsou horké vodopády, rostou tam kaučukovníky…

 

K vaší výpravě se může přidat kdokoli? Kolik lidí může jet?

Přidat se může každý, kdo má nějaký osobní zájem poznat a naučit se něco nového, pochopit šamanismus, proniknout do mayské kultury a mayských znamení. Kdo ale chce, může si tam udělat i vlastní program, nemusí se striktně držet toho našeho, lze to zařídit... Tahle cesta je vhodná i pro jedince, kteří něco řeší, prožívají zlomové období. Působí tam zajímavá energie, prolínají se tam minulost i současnost, jsou tam lidé, kteří mohou pomoci. Člověk tam může cíleně na sobě a na tématu, které vnitřně probírá, pracovat. Pořádám tam jinak i firemní výjezdy managementu, přispívá to k vzájemnému porozumění a nabije to tu skupinu lidí energií,  stmelí se kolektiv a pak se i lépe pracuje. Guatemala má celkem dvaadvacet správních jednotek, mluví se tam dvaadvaceti jazyky, lidé z různých koutů země si vzájemně neporozumí. Ale v turisticky navštěvovaných místech se hovoří španělsky a anglicky. Očkování tam žádné nepotřebujete, nebezpečí vám tam relativně žádné nehrozí, když víte, co můžete a co nemůžete. Kdo chce, prožije jen hezkou dovolenou a zůstanou mu pěkné vzpomínky, jiní mohou načerpat i zajímavé znalosti. Je to exotická země, každá vesnice je jiná. Sice budeme odjíždět až v únoru, ale zájemci se hlásí už teď. Zajišťujeme s předstihem letenky i ubytování, protože například v oblasti Tikalu není moc dobrých možností, chceme-li, aby to bylo v kontaktu s přírodou, pod střechou z palmového listí atd. Mnozí lidé, kteří tam už se mnou byli, radikálně změnili život. A to se neučili žádné šamanské techniky, ovlivnilo je jen prostředí. Guatemalci přemýšlejí pravou mozkovou hemisférou, jsou jinak nastavení a nefungují tak, jako my. Ale po nějaké době mnozí z nás zjišťují, že je to tak vlastně lepší a přináší to spokojenější život. A tak se někdy stává, že se z pouhého návštěvníka stane „domorodec“. Někdo tam přijede a už se nechce vracet zpátky do naší „civilizace“, zůstane prostě tam. Je tam dost Američanů, kteří se vzdali svého komfortu, oželí ho, protože tam našli svůj klid, rovnováhu.

 

Z Guatemaly jste si už před lety přivezl různé poznatky, dovednosti. Ve vaší nabídce je přímo i guatemalská masáž. V čem je jiná? 

Ona se vlastně ta masáž takhle nejmenuje, ale já se ji tam spolu s jinými naučil od skutečného odborníka. Jde o Neuromuscular Trigger Point Therapy - speciální kódovou masáž. Pochází z Ameriky a jejím autorem je člověk, který dvacet let pitval těla. Na základě svých zkušeností dal dohromady systém kódů, které uvolňují svaly. Je to tedy sestava kódů, která nevypadá ani moc složitě a přitom výborně funguje! Já jsem se naučil asi osm druhů masáží, tahle byla poslední. Naučil jsem se ji nejrychleji, proto mi připadalo podivné, že by měla být tak účinná. Nicméně po návratu do Čech jsem ji začal používat. Jednak proto, že tu nebyla známá, a pak jsem si chtěl v praxi ověřit účinky.

 

A jak moc je tedy účinná?

Byl jsem velice překvapen. Dostali se ke mně například lidé, kteří se potýkali s problémy zad a různými bolestmi dva, tři roky. Vyzkoušeli už kde co, ale potíže přetrvávaly. A ode mne pak odešli po měsíci s tím, že trable zmizely. Nevěděl jsem nejdříve úplně jistě, čemu to přisuzovat. Vždy používám více věcí souběžně, jedna metoda terapie podpoří druhou. Propojuji moderní techniky s přístupem šamanů. Ale nakonec jsem zjistil, že klíčová je opravdu ta masáž a záměr terapeuta, celé to funguje na bázi kvantové fyziky. V USA tuto masáž vyučují nejprestižnější masérské školy. Cena masáže se tam pohybuje v průměru kolem 200 dolarů, zatímco běžná masáž vyjde na nějakých 30 až 40 dolarů. A dražší je samozřejmě i u nás.

 

S čím vším si masáž poradí a jak rychle se její účinky projeví?

V podstatě si poradí se vším, co je spojené s bolestmi páteře nebo svalů na těle, ale také s bolestmi hlavy, s migrénami... Asi nejzázračnější pomoc masáže jsem viděl u jedné paní. Deset let brala kvůli intenzivním bolestem každý den brufen, nemohla bez něj v podstatě existovat. Lékaři jí řekli, že její potíže nejsou schopní odstranit, že to není operovatelné. Vzal jsem ji na masáž a bolesti ji opustily. Po první návštěvě! Řada mých klientů měla dvou až pětileté problémy s páteří a zafungovalo to podobně - čtyři masáže stačily. Obecně lze říci, že na běžné problémy stačí maximálně šest návštěv, u extrémnějších případů je to ale třeba také 10 až 20 masáží. Je to velmi individuální.

Lucie Zemanová

Kontakt:www.tetik.info, tel. 777 690 979

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2522182
DnesDnes531
VčeraVčera753
Tento týdenTento týden1284
Tento měsícTento měsíc13950

Partnerské weby

apartman banner