Paradentóza je podle statistik druhá nejčastější forma postižení chrupu. Příčinou je obvykle špatná ústní hygiena a nevhodné stravovací návyky (pití alkoholu, kouření, špatná skladba jídelníčku). Nemoc je při včasném

podchycení léčitelná a je možné odbourat její negativní následky. Pokud ji ale zanedbáme, můžeme přijít i o celý chrup.

Paradentóza představuje infekční onemocnění, při němž se pod povrchem dásní množí anaerobní bakterie. Ty uvolňují toxiny způsobující zánět, který se postupně rozšiřuje na stále větší a větší prostor a může následně dojít k poškození závěsného aparátu zubu, o který může člověk zcela přijít. Onemocnění probíhá ve více stadiích:

1. stadium: Můžete pozorovat zarudnutí a mírný otok dásní. V této fázi se objevuje občasné krvácení z dásní. Je nejvhodnější obrátit se o pomoc na zubního lékaře a začít pracovat na léčbě nemoci a dlouhodobé prevenci.

2. stadium: V této chvíli je už v ústech rozvinutý zánět, jehož projevem je bolest, pocit brnění, zarudnutí a výrazný otok dásní. Místa mezi zubem a dásní se plní hnisem, objevuje se často krvácení, zubní krčky jsou postupně obnažovány a mezi zuby jsou patrné zvětšené mezery.

3. stadium: Dochází k uvolňování zubů, jelikož je postižen jejich závěsný aparát. Bakterie ze zánětu jsou roznášeny i do ostatních míst v těle.

Prevence onemocnění

Při prevenci je důležité zaměřit se zejména na správné složení stravy a na co nejefektivnější ústní hygienu. Ve stravě bychom neměli mít příliš vysoký podíl cukrů, naopak přednost dáváme celozrnným výrobkům, ovoci a zelenině. Pokud už zánět probíhá, vyhněme se tvrdým potravinám, které by mohly stav v ústech ještě více narušit. Čištění zubů věnujme pozornost! Nestačí jen používání zubního kartáčku, ale vhodné je o zuby pečovat zubní nití a mezizubním kartáčkem. Při čištění by měla být věnována pozornost též jazyku a dásním, kde se také mohou hromadit nebezpečné bakterie. Po čištění je vhodné ústa vypláchnout ústní vodou.

Léčba paradentózy

Pokud se již u vás problém začal rozvíjet a pozorujete některé z výše zmíněných příznaků, je nanejvýš vhodné navštívit zubaře. Ten stanoví diagnózu a navrhne co nejvhodnější léčbu. Ta může spočívat ve vyčištění míst postižených zánětem speciálním přístrojem nebo se přistoupí k chirurgické metodě. Tehdy jsou skalpelem odklopeny dásně a pod lokálním umrtvením jsou prostory vyčištěny. K odstranění bakterií a zubního plaku se využívají speciální dezinfekční roztoky a v dnešní moderní stomatologii už se nemusíte bát ani žádné bolesti.

(toh)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2524131
DnesDnes247
VčeraVčera761
Tento týdenTento týden3233
Tento měsícTento měsíc15899

Partnerské weby

apartman banner