Jitrocel blešníkový, jitrocel indický (psyllium), jitrocel kopinatý... Léčivé účinky jitrocele znali už antičtí lékaři, ale i mezi prostým lidem byl velice uznávaný už za dávných časů, kdy ještě všechno léčení obstarávaly porodní báby a

babky kořenářky. Nespornou výhodou užívání jitrocele je jeho velmi dobrá snášenlivost. Nejsou popsány žádné nežádoucí účinky či nesnášenlivost s jinými léky a preparáty. Díky tomu ho můžeme užívat dlouhodobě, pravidelně a bez obav. Některé zdroje pouze uvádějí, že v době těhotenství není vhodné jitrocel užívat ve vysokých dávkách či po dlouhou dobu. Záběr léčebných účinků této zelené rostlinky je tak velký, že si zaslouží podrobnější prozkoumání. Čaj z jitrocele je výborným prostředkem proti kašli. Kloktání jitrocelu se doporučuje při zánětech v dutině ústní a hltanu. Čerstvé vymačkané jitrocelové listy se přikládají na bodnutí hmyzem, na svědivá místa a na špatně se hojící rány.

Na jitrocelový sirup budeme potřebovat: 2 plné hrsti jitrocele i s kořínky, 750 g medu, 1 litr vody, šťávu z 1 citronu. Postup: Nasbíráme jitrocel (samozřejmě v čistém prostředí) i s kořínky (lze i bez nich, ale nebude tak účinný). Velmi pečlivě jej opereme, kořínky promneme od hlíny, propláchneme a nakrájíme na kousky. Vaříme v 1 litru vody 20 minut. Slijeme, promícháme s medem a svaříme do hustého sirupu, přidáme šťávu z 1 citronu, dáme do vhodných skleniček, uchováváme v chladu. Užívá se až 6krát denně po jedné polévkové lžíci. Sirup je výborný při zánětu průdušek, chrapotu, zahleněném krku a při rýmě.  

(ngn)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451660
DnesDnes137
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden3691
Tento měsícTento měsíc2606

Partnerské weby

apartman banner