Příčiny vzniku revmatismu nejsou zcela známé, ale je jisté, že na nemoci se podílí imunitní systém, dědičná dispozice, zánětlivá onemocnění kloubů a metabolické poruchy. Bolest, otok a ztuhlost kloubu může postihnout kohokoli, a to nejen

dospělé.

Co nám chybí?

Existuje domněnka, že riziko revmatických onemocnění se zvyšuje při nízkém příjmu některých vitaminů, zejména vitaminů A a C, které podporují tvorbu kolagenu a působí protizánětlivě. Minerál zinek pomáhá všem revmatikům a pacientům s kloubními potížemi. Antioxidanty, vitamin E a selen dokážou mírnit svalové bolesti a svalovou ztuhlost. Zjištěné nízké hodnoty selenu při revmatismu naznačují, že nedostatečné zásobování tímto prvkem se může podílet na vzniku choroby.

Správný jídelníček

Tučné mořské ryby, například tuňák, makrela, sardinka, sleď, jsou bohaté na omega-3 mastné kyseliny, působí protizánětlivě, podporují imunitní systém a snižují uvolňování cytokinů, látek, které ničí klouby. Pro léčivý účinek je vhodné konzumovat ryby alespoň dvakrát týdně. Rostlinným zdrojem omega-3 mastných kyselin je lněný olej. V revmatické terapii se jako dietetické prostředky osvědčily některé druhy zeleniny a ovoce, například chřest, celer, kysané zelí, česnek, jahody, jablka, melouny a švestky. Mnohostranná pohanka působí i proti revmatickým chorobám a artritidě.

Co na talíř nepatří

Rybí tuk je na revmatismus vhodný, ale jiné tuky nikoli. Naopak nejhoršími nepřáteli jsou tuky obsažené v tučném vepřovém mase a uzeninách. Revmatické bolesti se mohou snížit, pokud omezíte množství soli ve stravě a nebudete konzumovat slané pokrmy jako uzené maso, zavináče, slaninu, hotové omáčky, instantní polévky, chipsy, solené oříšky atd. Doporučuje se omezit alkohol a kofeinové nápoje.

Tipy a rady

Léčba teplem mírní revmatické bolesti a podporuje prokrvování. Vhodná je nahřívací láhev, elektrický polštářek, bahenní zábaly, rašelina, ale i domácí zábal z horkých vařených brambor. Zjistěte sami na sobě, co na vás působí nejlépe.

(žuk)

DODATEK

Revmatismus se vyskytuje třikrát častěji u žen než u mužů, nemoc propuká většinou mezi třicátým a padesátým rokem života. V průběhu deseti let od začátku onemocnění více než polovina pacientů není schopna vykonávat svoji práci na plný úvazek.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2451672
DnesDnes149
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden3703
Tento měsícTento měsíc2618

Partnerské weby

apartman banner