Lipové květy proti chřipce. Pokud máte v domácí lékárničce sušený lipový květ, nachlazení vás nezaskočí. Jakmile pocítíte příznaky virózy, lipový čaj vás postaví na nohy. Uvolní zahleněné dýchací cesty a sníží horečku. Používá se také jako

kloktadlo. Navíc čaj pomáhá při revmatismu, poruchách krevního oběhu, trávení. Odvar mírní prudké bolesti i při migréně.

Banány jsou plné energie. Banány zásobují tělo mimořádně velkou porcí draslíku - minerálu, který je důležitý pro svaly a nervy a zároveň chrání před poruchami srdečního rytmu. Lékaři doporučují při srdeční slabosti jíst jeden banán denně. V banánech se navíc nachází antistresový minerál hořčík a vitamin E - oba jsou dobré pro silné nervy a jasnou hlavu. Zralé banány jsou dobře stravitelné a kromě toho neutralizují žaludeční kyseliny. Proto jsou ideální pro ty, které trápí mírné bolesti žaludku.

Pohanka zrychluje krevní oběh. Častým ženským problémem jsou křečové žíly, popraskané žilky a pomalý krevní oběh. Proti těmto obtížím se osvědčila pohanka. Tato tradiční obilovina, která se po létech zapomnění opět vrací na náš jídelníček, posiluje cévy a pozitivně působí i při snižování vysokého krevního tlaku. Její velkou výhodou je, že neobsahuje lepek, a proto je vhodná i pro celiaky. Při dietách zase můžete využít toho, že udržuje v rovnováze hladinu krevního cukru a brání účinně záchvatům „vlčího hladu“.

S mátou na zuby i dech. Máta peprná mnohde bující jako plevel je dobrá nejen do koktejlů. Éterický olej, který obsahuje, působí antibakteriálně. Žvýkání lístků čerstvé máty zabraňuje vzniku zubního kazu, bělí zuby a osvěžuje dech.

Chmel je skvělý lék. Máte na zahrádce chmel jako popínavou dekoraci? Zelené hlávky nejsou jen nezbytnou složkou národního nápoje, ale i legální „drogou“. Účinné látky hořčiny se hodí proti nespavosti, neuróze a hysterii. Také povzbuzují chuť k jídlu, působí močopudně, tlumí křeče a mírní potíže s prostatou. Léčivý čaj si připravte ze samičích šištic. Nechte je přejít varem nebo zalijte horkou vodou. Potom nechte vývar deset minut ustát a přeceďte. Pročišťující síla chmele vás překvapí.

Pepř prospívá polykání. Obtíže s polykáním, kterými trpí zejména starší lidé, může pomoci odstranit pepřový olej. Jeho inhalací se totiž v mozku stimulují čichová centra, která zlepšují polykací reflex. Ve výzkumu, kterého se účastnilo bezmála čtyřicet pacientů s průměrným věkem 85 let, se ukázalo, že jejich mozek byl po čichání pepřového oleje lépe prokrvován a reakční doba polykacího reflexu se snížila téměř o třetinu.           

(dra)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2452024
DnesDnes501
VčeraVčera620
Tento týdenTento týden4055
Tento měsícTento měsíc2970

Partnerské weby

apartman banner