Je to zvláštní, ale různí badatelé z celé Evropy se přou o učence jménem Faust. Tento svérázný doktor a mág se podle legendy upsal ďáblu, zaprodal mu svou duši. Ale kde žil? Pře začala již v časech J. A. Komenského, a trvá dodnes. Komenský dokonce obhajoval

„svého“ doktora (v knize Didactica Magna), jakéhosi Johana Faustuse zemřelého snad kolem roku 1466, našeptávače, bludaře a vynálezce.

Populární dům s dírou ve stropě

Pražský Faustův dům na dnešním Karlově náměstí vždy přitahoval zajímavé osobnosti, třeba alchymisty a chemiky. Bydlel v něm i známý Edward Kelley. Počátkem 18. století dům koupil rod Mladotů ze Solopysk, mezi jeho příslušníky najdeme také alchymisty (Franz Antonín), vynálezce a techniky (Josef Peter Mladota) či dobrodruhy.

Díra ve stropě se ukazovala léta, co na tom, že žádný opravdický Faust tu nikdy nebydlel. Mladotové v budově instalovali různé kuriozity, například samohybné figuríny, čarovné koberce či předchůdce dnešních automatů.

Okultista z Heidelbergu

Věrohodnější je verze o švábském teologovi, který studoval v Heidelbergu, středisku okultistů a mágů. Jako premiant ročníku pokračoval ve studiu v polském Krakově. Kombinace teologie, filozofie a magie ho trochu poblouznila, učenec se nakonec proměnil ve svérázného magika. Podle osobního deníku na sobě vyzkoušel celou řadu bylin, mastí, lektvarů a kouzel, kromě toho se pustil i do vysoké magie, která mu nakonec zlomila vaz. Jeho zápisky připomínají astrální cestování nebo deník kosmonauta. Podivín se jmenoval Georgius Sabellius.

Bytosti z paralelních světů?

Doktor Faust zřejmě nebyl jen jeden. Během 15. a 16. století došlo přímo k faustovskému rojení, objevila se celá řada filozofů a experimentátorů, všichni prahli po poznání dávných mystérií, po tajích světa i vesmíru. Nebo za touto expanzí mágů může něco jiného, třeba opětovný návrat „bytostí odjinud“? I to je možné.

Středověké vzpoury, nesváry, nabourávání dávných tabu a autorit, ničení sakrálních míst, hromadné vraždění – to vše mohlo porouchat ochrannou zeď (či síť) mezi naším světem a světy paralelními. „Virus Faust“ pak lehce zaútočil na nepřipravené a zdecimované lidstvo…

(nov)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2579413
DnesDnes442
VčeraVčera672
Tento týdenTento týden3243
Tento měsícTento měsíc9777

Partnerské weby

apartman banner