Martina V. ze Mšena se ptá: „Psali jste o mayském kalendáři Tzolkin a jeho znameních. Prý funguje i jako horoskop. Když tedy zjistím znamení dne mého narození a energii, která tento den provázela, jak to mohu dál využít? Může mi to pomoci v případě, že zvažuji změnu zaměstnání a nějak se nemohu rozhodnout, kterým směrem se vydat?“

Mayský posvátný

„kalendář“ Tzolkin je založen na pohybu planet a také na biologii člověka, nejde o uměle vytvořený manipulační nástroj. Proto by se vlastně ani neměl kalendářem nazývat. Mayská duchovní průvodkyně z Guatemaly Shuni Giron ho označuje za „posvátné sledování času“. Tzolkin obsahuje 13 měsíců po dvaceti dnech, které dávají dohromady 260 dní jednoho roku, což odpovídá době těhotenství. Jeden den v tomto pojetí se měří od východu slunce po východ slunce dalšího dne. Mezi nimi je doba tzv. nulové energie. Mayové díky svým pozorováním opakujících se jevů ve vesmíru, v přírodě a u člověka, našli určité opakující se vzory a ty popsali energiemi dne - navaly.

Tzolkin lze zároveň brát jako popis anatomie lidského těla. 20 navalů reprezentuje 20 prstů. Těch 10 na rukou nás spojuje s nebem, hvězdami a Sluncem, tedy s vesmírem, odkud jsme podle Mayů přišli. A 10 prstů na nohou nás spojuje s Matkou Zemí. Navaly jsou doplněny čísly dne, kterých je třináct. Třináct čísel reprezentuje třináct hlavních kloubů našeho těla (kotníky, kolena, kyčle, zápěstí, lokty, ramena a krk). Výslednou kombinací 20 navalů a 13 čísel se dostáváme ke zmíněným 260 možným kombinacím, které tvoří jeden mayský rok.

Podle Tzolkinu je člověk spojnicí mezi nebem a zemí, kanálem pro energii proudící oběma směry a měl by být v harmonii s přírodou. O tom, jak lze znalost Tzolkinu využít, jsme si povídali s Dominikem Tomášem Tetíkem, který patří mezi „žáky“ Shuni Giron a výkladům Tzolkinu se věnuje a vytvořil k němu i karty.

Na co všechno můžeme najít v Tzolkinu odpovědi?

„Kdo jsme? Odkud jsme přišli? Co zde máme dělat? Jaký je smysl našeho života? Mám si vzít tuto ženu/muže? Mám vzít tuto práci? Mám rozjet toto podnikání? To všechno jsou otázky, na které Tzolkin nabízí odpovědi, dává nám každodenní praktické vedení. Energie každého dne nese nějakou kvalitu, má určitý význam. Například energie Kawoq znamená bouři, očistu, transformaci, proto to není vhodný den pro sňatky, zahájení projektu či složitá vyjednávání.

Tzolkin nabízí v podstatě návod pro celý život - tzv. Mayský strom života nebo také Mayský kříž. Ten prozrazuje, odkud jdeme a co je naší životní misí. Možná se ptáte sami sebe, jestli to, co děláte, má nějaký smysl. Jestli nejste ve slepé uličce, proč se vám pořád dokola dějí stejné věci, opakujete stejné chyby, objevují se překážky. Mayský strom života je odpovědí na tyto otázky s praktickou denní užitnou hodnotou. Můžete tomu věřit nebo nemusíte, ale před svojí misí neutečete. Buď ji začnete plnit a věci půjdou snáze, nebo ji budete popírat a nořit se víc a víc do bahna problémů. A pak mohou přijít i osudové situace, jako jsou například závažné nemoci, havárie.“

Takže je dobré si nastudovat jednotlivé energie navalů a řídit se jimi?

„Spíše než číst desítky popisů těchto energií a jejich působení je lepší sledovat jejich projevy na sobě. Pro začátek stačí sledovat jen energii svého navalu, tedy navalu srdce, který se nachází uprostřed Mayského kříže. Jaký je, zjistíte třeba z výpočtu na webové stránce www.mayskystromzivota.cz, pomoci vám mohu výkladem i já. Pozorujte, co se vám děje ten den. Jde vše dobře? Netíží vás něco? Nemáte návaly emocí nebo myšlenek? Pak se můžete ptát, jestli energii vašeho srdečního navalu naplňujete, jestli vás na něco neupozorňuje. Každý z nás má ve svém těle všech dvacet navalů. Silné projevy některého z nich na sebe upozorňují, máme se jim věnovat, uvědomit si je. Není vám dobře na den Batz (Opice)? Pak jste příliš vážní a stažení, řídíte a omezujete se svými vnitřními pravidly, neprojevujete nijak svoji kreativitu. Pokud se vám něco silného děje na den Kej (Jelen), pak vám chybí v životě rovnováha (materiálno - duchovno, rodina - práce atd. - pozn. redakce), potřebujete jít také ven a cítit přírodu. Když projdete základním sledováním, pak věnujte pozornost všem pěti základním energiím, které jsou ve vašem kříži. Sledujte projevy všech devíti, které tvoří váš kompletní kříž, Mayský strom života. Ačkoli sleduji projevy těchto energií už delší čas, pořád nacházím nové kontexty a spojitosti. Čísla vnímám, ale zdaleka je ještě nedávám do kontextu. No a to jsme se ani nedostali k barvám a ke světovým stranám. Tak komplexní je Tzolkin a tak rozsáhlá jsou pozorování Mayů. Mayové, kteří žijí v souladu s tradicí svých předků, jsou šťastni a neznají nevyléčitelné nemoci, protože se řídí Tzolkinem, tedy přírodními a kosmickými zákonitostmi. Vědomě pracují s jeho energiemi, naslouchají sobě i přírodě. Není to lepší než platit za léky a antidepresiva u lékaře?“

Vraťme se zpět k dotazu čtenářky. Výklad Mayského kříže jí tedy může pomoci i v případě, že řeší, jak pracovně a profesně dál?

„Jistě. Mayská znamení jí mohou dát inspiraci, poukážou na dary, pomocníky i motivaci. Napoví, co by měla sledovat, co je vhodné rozvinout… Spousta lidí dělá práci, která je nebaví. Jsou naštvaní, apatičtí, vyčerpaní. A to se pak negativně promítá i do jejich osobního života, protože vše je provázané. A výklad může prospět třeba i celé firmě, kolektivu. Pak lze lépe vnímat kvality jednotlivců, využít vhodně jejich přednosti, aby vše fungovalo tak, jak má.“

(zem)

Kontakt:Dominik Tomáš Tetík - tel. 778 544 566, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2729080
DnesDnes431
VčeraVčera527
Tento týdenTento týden958
Tento měsícTento měsíc18392

Partnerské weby

apartman banner