Cestou z Ústí nad Labem do Děčína si nelze nepovšimnout majestátní a rozeklané skály vysoko nad osadou Babětín. Na ní kdysi, už od počátku 15. století, stával mohutný hrad, který obestírá řada pověstí.

Hrad Vrabinec je jedním ze skutečných českých skalních

hradů. Pro existenci dvou věží vybudovaných na skalních čedičových sucích je rovněž srovnáván se známějšími Troskami.Podle jedné z mnoha legend o hradu a skále, na které stojí, tady kdysi sídlil chudý a laskavý rytíř, který měl tři dcery. Jeho a jejich smůlou bylo, že v té době na sousedním Střekově vládl bohatý lapka, který měl tři syny. Není divu, že ho jednou napadlo oženit je s vrabinskými dívkami, a tak rozšířit svoje bohatství. Vyslal tedy na Vrabinec svatební poselství s návrhy, ale zdejší vládce je tvrdě odmítl. Nezbývalo tedy nic jiného, než se pokusit o lest.

Střekovští si ze svého středu vybrali největší zabijáky, ti se převlékli za potulné mnichy a znovu se vydali na Vrabinec. Zde byli vlídně přijati a bylo jim umožněno přespat. V noci však potichu podřezali hlídky, otevřeli bránu a vpustili do hradu v lese číhající zbrojnoše. Rozpoutal se krutý boj, ve kterém byla celá vrabinecká posádka pobita a hrad zapálen. Masakru unikly jen ony tři dcery, které z hradu uprchly tajnou chodbou.

Prchaly nocí, v patách pronásledovatele, až na kraj skály, pod kterou v hloubce teklo Labe. Když zjistily, že jsou obklíčeny, namísto toho, aby se staly zajatkyněmi vrahů svého otce, vrhly se společně ze skály do hlubiny. Osud jim však byl nakloněn, dopadly do rákosí, a to jim zachránilo život. Tato skála se od té doby jmenuje Dívčí skok a nalezneme ji asi kilometr od Vrabince nad samotou Jakuby.

Bílá paní zdobí sníh

Podle Martina Stejskala na Vrabinci straší duch jakéhosi šlechtice s hejnem havranů. Má se jednat o pohanského vládce, který byl zde obléhán a zabit za to, že se nechtěl vzdát svých pohanských zvyků. Vždy, když se jeho přízrak objeví, někdo z příbuzných toho, kdo ho spatřil, zanedlouho zemřel.

Hrad Vrabinec má ale i svoji Bílou paní. Byla to prý majitelka hradu, který byl za jejího vládnutí dobyt a vypálen. Ona sama byla vítězem uvržena do hladomorny, kde zemřela pomalou smrtí. Od těch dob se prý vždy od adventu do Tří králů zjevuje její duch na zříceninách hradu, naříká a občas i opustí hrad a vydá se po břehu Labe. Všude tam, kde zjevení vkročí, se prý sníh ozdobí růžovými květy.

Poklad stráží skřítci

Nedaleko Vrabince se nalézá skalní Humboltova vyhlídka. Bezmála kruhový rozhled z ní je skutečně jedinečný. Právě někde v těchto místech má být v zemi ukrytý poklad, jenž má podobu obrovského kusu zlata ve tvaru muže s dlouhým plnovousem. Bohatství je střežené tlupou skalních skřítků. Přesvědčil se o tom kdysi na vlastní kůži i rytíř Michal, který chtěl do nitra hory vykopat dlouhé štoly a z nalezeného pokladu si na Bukové hoře postavit nový hrad. Právě když se rytířovi kopáči chtěli dát do práce, začali skřítkové zvonit na poplach a hned vyslali k Michalovi bílého ptáka s požadavkem, aby odtud zase zmizel. Rytíř však chtěl zbohatnout za každou cenu, a tak posla s mečem v ruce odehnal. Tím byl ale jeho osud zpečetěn. Z nitra hory vylétlo hejno dalších ptáků, kůň rytíře se lekl a shodil svého jezdce ze skály. Od té doby se jeho duch štve zdejším krajem, zvláště po skalnatém hřebínku od vrcholku Bukové hory až po Ptačí kameny.

Turisté, kteří ho zde spatřili prý ještě před 75 lety, tvrdili, že se vždy na závěr své zběsilé jízdy vrhne se srdcervoucím výkřikem ze skály.

Text: Petr Blahuš

Foto: Petr Blahuš a Pixabay

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2458071
DnesDnes502
VčeraVčera695
Tento týdenTento týden1197
Tento měsícTento měsíc9017

Partnerské weby

apartman banner