Každá zdravá strava začíná a končí u příjmu vitaminů a minerálů. To je nad slunce jasné. Ale víte, proč tomu tak je a na co jsou vitaminy dobré?

Vitamin A - je nezbytný pro tvorbu pigmentu v tyčinkách oční sítnice, zabraňuje

šerosleposti. Příznivé účinky vitaminu A lze využít při suché pokožce a vlasech, akné či lámavosti nehtů. Pomáhá při hojení drobných ran a je důležitý také pro imunitní systém.

Vitamin B12 - je důležitý především pro správnou funkci krvetvorby a je nezbytný pro správnou funkci nervového systému. Pravidelný přísun potřebného množství vitaminu B12 zlepšuje paměť, podporuje koncentraci a snižuje riziko vzniku srdečních chorob. Vitamin B12 je součástí preparátů pro léčbu onemocnění jater, střev a slinivky břišní.

Vitamin C - pomáhá v těle zneškodnit vzniklé volné kyslíkové radiály. Působí jako významná prevence onemocnění srdce a cév. Zvyšuje odolnost organismu proti infekci. Víte, že rakytník obsahuje desetkrát více vitaminu C než například pomeranč? Podle vědců stačí jedna jediná bobulka rakytníku k pokrytí denní dávky vitaminu C.

Vitamin D - udržuje zdravé zuby, kosti, pomáhá v prevenci rakoviny prsu, prostaty, zpomaluje artritické procesy v kolenních kloubech. Vitamin D je důležitým prvkem v prevenci osteoporózy.

Vitamin E - tento účinný antioxidant zlepšuje využití kyslíku, působí v prevenci předčasných porodů, snižuje riziko potratů, působí proti srážlivosti krve. Slouží k výživě pokožky, proti stárnutí pleti a její suchosti.

Vitamin K - je nezbytný pro funkci několika proteinů podílejících se na srážení krve, dále je nezbytný v procesu mineralizace kostí, buněčného růstu a metabolismu proteinů cévní stěny. Zdrojem vitaminuK je zelená listová zelenina (zelí, špenát), květák, sójové boby a některé rostlinné oleje (olivový, sojový, řepkový). Zdrojem tohoto vitaminu je také kravské mléko.

(luv)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2456431
DnesDnes293
VčeraVčera717
Tento týdenTento týden4338
Tento měsícTento měsíc7377

Partnerské weby

apartman banner