Rostliny a vzácné kameny měly velký význam v přírodě i v lidské společnosti, neboť jejich krásy lidstvo využilo pro sdílení citů a nálady v různých obdobích života. Symbolika jak rostlin, tak kamenů je velmi stará, neboť se různým způsobem uplatňovala již v

náboženských vyznáních, hlavně však obětováním květů i vzácných kamenů božským bytostem.

Rostliny vyjadřovaly vždy svými květy mládí, odkvétáním stáří a smrt a barva měla vždy zvláštní význam. Z toho se průběhem doby ustálila jistá pravidla o mluvě květů i drahých kamenů, která se přenášela od pokolení k pokolení, až po naše časy. Nebyla však ve všech krajích a u různých národů stejná. Pravidla o mluvě květů a kamenů byla sepsána v celých knihách, v nichž bylo uváděno, co které rostliny a ozdobné kameny znamenají.

Z květin přední místo ve vyjadřování zaujímá růže, která se považuje od nejstarších dob za královnu květin, měla však rozličný význam. Bílá růže vyjadřovala mlčenlivost, žlutá žárlivost, také nevěru, rudá hlubokou lásku. Karafiát má v květomluvě různý význam, neboť bílý vyjadřuje zármutek, červený lásku, ale také údiv a úlek, pestrý uzavřenost a chlad. Tulipán mluví vždy o lásce, fialka o skromnosti, lípa o věrnosti, ale i o slovanství, šeřík o milostné touze. Ale i jiné květy vyjadřují rozmanitost v nazírání, city a nálady lidí, jak o tom svědčí znaky mnohých panovnických a šlechtických rodů, jejichž částmi byly různé květy. Tak například ve znaku francouzských králů byla lilie, japonských císařů chryzantéma, ve znaku našeho slavného rodu pánů z Rožmberka pětilistá růže a podobně.

Nemenší význam měla i mluva drahých kamenů. Již od starověku vyjadřoval rubín oheň, safír vzduch, smaragd zemi a diamant vodu, tedy čtyři přírodní živly. Různým drahým kamenům byly připisovány tajné, mocné síly. Pravý indický rubín přinášel svornost a mír, chránil vládce před vzpourami, nabádal k milosrdenství a zbožnosti. Safír prý chrání nositele před nakažlivými chorobami, na cestách získává přízeň a milujícím prospívá v lásce. Má-li však kaz, přivolává neštěstí. Smaragd prý zajišťuje manželskou věrnost a rozmnožuje bohatství. Diamant je zárukou nevinnosti, stálosti, síly a zajišťuje vytrvalost v manželské lásce. Topasy mají prý tu zázračnou vlastnost, že vyléčí melancholii a padoucnici, opály s leskem střídavě růžovým a modrým přinášejí prý neštěstí, dodávají však i vytrvalost. Ametysty jsou symbolem lásky, upřímnosti a mučednictví, tyrkys je v Rusku považován za kámen lásky.

(ryp)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2450142
DnesDnes557
VčeraVčera531
Tento týdenTento týden2173
Tento měsícTento měsíc1088

Partnerské weby

apartman banner