Světové město bot a ševců, tedy Zlín, je mezi záhadology známé nezvykle častým výskytem draků. Dříve se jim u nás říkalo šarkani. Také legendy o zlatých pokladech ukrytých pod zemí jsou na Zlínsku neobvykle časté. Snad je to dané polohou města známého i příznivcům

filmů a sevřeného pod posledními hřebeny Karpat, ale většina přízraků je ve Zlíně vidět, jen když zakloníme hlavu. Tato zjevení se totiž ukazují na obloze. Nejedná se ovšem zdaleka jen o šarkany!

Tak například se prý ještě v 18. století běžně na nebi nad Zlínem objevoval drak, který měl své doupě v lesích nad Kudlovem jižně od dnešního centra města. Pravidelně si létal pro své lidské oběti nad Vizovice nebo až na Slovensko, odkud se vždy vracel vypasený k prasknutí.

Dalšími létajícími přízraky na zlínském nebi byly také čarodějnice - bosorky. Mezi Zlínem a Kudlovem se nachází lesní úžlabina, které se dodnes říká V růžovém žlábku. Právě zde se ještě na počátku 19. století měly scházet ke svým sabatům čarodějnice ze širokého podhůří Karpat.

Legendy o velkých pokladech

Okolí Zlína bylo i ve středověku velmi bohaté a prosperující, a tak není divu, že se v okolí baťovské metropole traduje hned několik pověstí o zakopaných pokladech. Podle jedné z hojně na Zlínsku tradovaných legend je poklad zakopán na vrchu Hradišťko poblíž nám už známého Kudlova. A to na místě bývalého hradu ze 13. století se dvěma mohutnými válcovými věžemi, který byl spojený podzemní tajnou únikovou chodbou pod Bukovými horami s blízkým Provodovem. Právě v tomto podzemí, dnes zasypaném, má být ukryt zlínský městský poklad, který zde střeží několik přízraků rytířů v brnění.

Jiný zlínský poklad je schován v místě bývalé tvrze v Lužkovicích, která je dnes součástí Zlína.  Ta měla tajnou chodbou ústící ve Vratišovickém žlebu. Chodba je doložena ještě za II. světové války, kdy se v ní schovávaly před americkým bombardováním filmy a další materiál ze zlínských ateliérů. Kdesi v této chodbě má být také ukryt zlatý poklad, který sem byl schován už ve 13. století těsně před tatarským (mongolským) vpádem. 

Zatímco třetí místní poklad je prý uschován severně od Zlína, v místech zvaných Na Valech, poslední zlínský poklad je zakopán na vrchu Hradištěk nad Tečovicemi. Jeho vršek se prý stále propadá a z podzemí je slyšet zvony bývalé kaple zdejší tvrze. V nitru hory se pak ukrývá podle místních legend velký zlatý poklad hlídaný spícím strážcem a obrovským volem zapřaženým k oji srostlé se skálou.

Nejen poklady, ale i celá města jsou podle zlínských pověstí propadlá do země pod Karpatami. U Hvozdné mezi Zlínem a Slušovicemi, poblíž rozcestí Pohančisko, prý kdysi stávalo celé město (nazývané Kosov), které celé beze stop zmizelo pod zemí kvůli hříchům zdejších obyvatel. Dodnes jsou tam ze země slyšet zvony místního kostela.

Přízrak hradního pána

Samozřejmě tu nechybějí ani přízraky. Jeden se zjevuje po celém Zlíně, od Prštné až po Louky. Jedná se o Miloše, hradního pána z Hradišťka, který byl za své četné špatnosti ještě za života proklet svými poddanými a nemá klid ani po smrti. Musí jezdit po Zlíně v ohnivém kočáře bez koní a na klíně při tom držet useknutou hlavu panny, kterou zavraždil.  Někdy se vedle něj zjevuje i její bezhlavé tělo. Miloš prý za bouřlivých nocí jezdí po kraji a hledá místo, kde by mohl svou oběť i sám sebe bezpečně zakopat. Země ho ale jako hříšníka nechce přijmout. Miloš se prý jednou za padesát let objevuje i na zlínském zámku, nebo se svým ohnivým kočárem létá povětřím nad Zlínem. Také občas pluje po vodě Dřevnice. Dokonce existují i místopřísežná svědectví Zlíňanů, kteří se s ním v jeho kočáře svezli.

Petr Blahuš

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2506633
DnesDnes472
VčeraVčera630
Tento týdenTento týden472
Tento měsícTento měsíc17979

Partnerské weby

apartman banner