Čtenářku Irenu z Mělníku zajímá: „Vím, že podle tradiční čínské medicíny je v průběhu roku naše tělo pod vládou jednotlivých elementů. Teď na podzim by to měl být kov. Můžete o tom napsat něco více? Především mě zajímá, jak a do kdy přesně tento element naše zdraví ovlivňuje.“

KOV se vlády ujímá s příchodem 

podzimní rovnodennosti a působí až do 3. prosince, kdy se na chvilku ujme vlivu opět element ZEMĚ. Tento element totiž působí vždy v tzv. přechodových obdobích, tedy mezi jednotlivými prvky, není spojen s žádným konkrétním ročním obdobím. Svůj vliv uplatňuje i v čase od 5. září do podzimní rovnodennosti. V lidském organismu ZEMĚ působí na slezinu a slinivku, dutinu ústní, svalovou soustavu a žaludek, v kosmu souvisí s planetami Země a Saturn.

Z hlediska zdraví bychom proto v první půlce září měli být opatrní na slezinu, jež je v bezprostředním spojení s imunitou. Její oslabení se projevuje nízkou odolností proti infekcím, nachlazením a ne zrovna dobrým krevním obrazem a stavem bílých krvinek. Ve druhé polovině září je pro změnu na okolní vlivy náchylnější slinivka, pod niž spadají veškeré sliznice v našem těle. V tomto čase nejsou neobvyklé problémy s trávením (nadýmání, potíže s látkovou výměnou, žaludeční vředy, zácpa), ale také třeba poruchy menstruace. Říjen je spojen s funkcí žaludku. Běžnějšími potížemi jsou však leckdy spíše problémy s játry, žlučníkem, dvanácterníkem či slinivkou, nikoli jen s vlastním žaludkem. Měsíc listopad ovlivňuje stav našich plic a dýchání a v prosinci je vhodné zvýšit péči o tlusté střevo.

KOV jako čas a zrozenec podzimu

KOV je spojován s podzimem a západem. V lidském těle ovlivňuje plíce, nosní dutiny, pokožku jako největší dýchací orgán, vlasy a tlusté střevo. Ve vesmíru souvisí s planetou Venuší a souhvězdím Malý Jin. Chuť ovlivněná KOVEM je ostrá, zvuk vzlykavý.

KOV je rovněž spojen s chladem a suchem, z hlediska povahy se smutkem. Běžně je strohý, chladný, břitký a ukazuje sílu ukázněnosti, dokonalosti, ale také osamocenosti. Ovšem lidé narození v období KOVU mají hluboký smysl pro čest a spravedlnost, touží po životě plném lásky, něžnosti, soucitu, sympatiích, po harmonii a spravedlnosti. Měli by spát s hlavou otočenou k západu.

Nejpříznivější doba pro orgány KOVU, tedy plíce a tlusté střevo, je mezi 15.00 a 17.00 hodinou. Plíce se jinak čistí ráno od tří do pěti hodin a tlusté střevo prochází očistou a procesem nabíjení následně, tedy mezi pátou až sedmou hodinou ranní.

Podzim je čas, kdy končí období rozkvětu a zrání, dochází k uvadání, zániku a tlení. Život se začíná stahovat dovnitř. Také plíce jako jeden z párových kovových orgánů nasávají životní energii čchi, zjemňují ji a posílají dolů k vyživení kořenů. Plíce úzce souvisejí s pokožkou, vnější schránkou těla, kterou chrání před útoky zvenčí, a zároveň opečovávají vnitřní zdroje.

Během tzv. kovového období jsme konfrontováni s osamělostí a smutkem, potřebujeme si uklidit v sobě i kolem sebe, vyhodit nepotřebné a připravit se na zimní odpočinek. Tato doba nás učí důležitým polaritám - přijímání a odmítání. Abychom mohli zpracovat důležité zážitky a zkušenosti v životě, potřebujeme je přijmout a zároveň se zbavit nepotřebného, co nás stahuje zpátky.

Iva Lhotská

Pokračování příště: Zdraví ve znamení KOVU a jeho orgánů

 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2450214
DnesDnes629
VčeraVčera531
Tento týdenTento týden2245
Tento měsícTento měsíc1160

Partnerské weby

apartman banner