Štítná žláza produkuje hormony, které zasahují do všech metabolických dějů a významně ovlivňují duševní stav, zrovna tak jako všechny orgány v těle. Lidé mnohdy podceňují nespecifické příznaky, ke kterým patří únava, pocit

neklidu, deprese, obtížná koncentrace i problémy se spánkem. Správná funkce štítné žlázy je nesmírně důležitá již od nitroděložního vývoje až po pozdní věk, v některých životních etapách je pak její význam naprosto klíčový.

Správně fungující štítná žláza matky v těhotenství ovlivňuje vývoj a chování dítěte už před jeho narozením. Plod nejprve využívá štítnou žlázu matky a teprve později se mu vytvoří vlastní, která je zásobovaná tělem matky. Aby se mozkové struktury dítěte vyvíjely správně, je nezbytný dostatek hormonů štítné žlázy i jódu u matky. Nic se však nesmí zanedbat, a tak jsou novorozenci testovaní na vrozenou poruchu štítné žlázy hned po narození. Také později je důležitý přísun jódu, proto se doporučuje kojícím matkám užívat vitaminy s jódem nebo i jód samotný. Je totiž nadále nezbytný ke tvorbě hormonů důležitých pro vývoj mozku. Při jeho nedostatku mohou při dalším vývoji dítěte nastat poruchy psychiky, pozornosti, soustředění nebo přizpůsobivosti.

Období puberty, kdy by měl být hormonální systém již poměrně komplexní, ukáže, jak funguje soustava žláz s vnitřní sekrecí. Pokud puberta nenastoupí v obvyklém období mezi dvanáctým a patnáctým rokem věku, může to být signál, že něco není v pořádku. Dostatek hormonů štítné žlázy má vliv už na otěhotnění, neboť snížená činnost štítné žlázy může bránit vyplavení vajíčka nebo vést k poruše a někdy dokonce až k zástavě menstruace. Záludnost menopauzy spočívá také v tom, že se její příznaky překrývají s příznaky poruch funkce štítné žlázy, kterým se pak nevěnuje patřičná pozornost. Únava, depresivní nálady i přibírání na hmotnosti mohou často souviset právě s onemocněním štítné žlázy, což je ovšem možné vhodnou léčbou poměrně snadno odstranit.

(pak)

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2729143
DnesDnes43
VčeraVčera451
Tento týdenTento týden1021
Tento měsícTento měsíc18455

Partnerské weby

apartman banner