Hrad Rožmberk, čnící vysoko na skále nad Vltavou, je skutečným rodovým sídlem pánů z Růže, po kterém se tito bývalí vládcové jižních Čech jmenují. Možná proto zde abnormálně silně proudí paranormální energie. I na Rožmberku, postaveném

18 kilometrů jižně od Krumlova, se totiž už dlouhá staletí zjevuje rodový duch Bílé paní, ve skutečnosti šlechtičny Perchty. Dodnes tu ukazují její pokoj a její obraz, na kterém je vyobrazena jako kouzelnice s magickým kruhem a záhadným nápisem. Podle legendy se zde poprvé zjevila pod hradem chudému baráčníkovi, a to na místě, kde se propadla do země kaplička. Co je ale mnohem zajímavější, je to, že se duch paní Perchty objevil na Rožmberku ještě v minulém století během německé okupace. A zle potrápil Němce..

Na paní Perchtu byli Němci krátcí

Stalo se to v létě roku 1940, když hrad zabrala pro svůj tábor dívčí nacistická organizace BDM. Bílá paní se zjevila během prvního ranního vytahování vlajky s hákovým křížem na hranatou hradní věž (na tzv. Dolním hradě). Ranní apel byl ale toho dne záhy přerušen, protože obě sudetoněmecké nacistky s hrozným jekotem utekly a zděšeně tvrdily své vedoucí, že nahoře, na jinak pro člověka nepřístupném ochozu, spatřily bílou postavu, která jim zlostně hrozila rukou. Jedna z nich ještě dodala, že nahoře uviděla hrozného fantoma, načež omdlela a musela být odvezena do nemocnice se srdeční slabostí.

Na věž se poté šel podívat správce, a i ten potvrdil, že přízrak viděl. Odmítl s tím však cokoli dělat s odůvodněním, že neví, jak má bojovat s přízraky a démony. Byla tedy přivolána obávaná německá tajná státní policie - gestapo. Jenže ani gestapáci na vlasteneckou paní Perchtu nestačili, a tak se stalo, že na Rožmberku od té doby až do konce války žádná německá vlajka nezavlála.

Druhá verze tohoto příběhu ještě onu první, zachycenou jak v místní kronice, tak v hlášeních policie a nacistické BDM, doplňuje, že posléze se Bílá paní rožmberská zjevila na očích celé bandě německých dívek. Ke své hrůze ji spatřily na nejvyšším bodě nejstarší kulaté hradní věže Jakobínka na Horním hradě. I sem přitom nebylo pro normálního smrtelníka možné se dostat.

Poutníci v oblacích

Nejednalo se však o poslední případ zjevení tohoto vlasteneckého českého přízraku na Rožmberku. Když se v roce 1996 hrad rozsáhle opravoval, spatřil Bílou paní Perchtu lakýrník, který pracoval v prvním patře. Když uviděl postavu ženy v bílém závoji procházet za oknem komnaty, kde se nacházel, nepřišlo mu to divné, dokud si neuvědomil, že v této části hradu už zedníci dávno sundali lešení. Postava za oknem by tedy musela levitovat. Přiskočil k oknu a stačil si ještě povšimnout, jak se bílý přízrak pomalu rozpouští na pozadí vltavského kaňonu.

Záhadami se ale hemží i okolí Rožmberka. Například v Horním Kališti, dnes už zaniklé vesnici na pláních východně od hradu, se den před Třemi králi v roce 1698 stal dosud nevysvětlený úkaz. Dvojici bratrů se zde za svítání zjevili na obloze vznášející se lidé, kteří jako by sem mířili oblohou z různých směrů. Všichni směřovali na jedno místo, kterým byla studánka na svahu blízké zalesněné hory. Ještě zvláštnější bylo, že se davům nebeských poutníků několikrát postavilo do cesty několik silných mužů a snažili se je - podle udivených bratrů - vracet zpátky.

Petr Blahuš

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2504806
DnesDnes438
VčeraVčera601
Tento týdenTento týden3058
Tento měsícTento měsíc16152

Partnerské weby

apartman banner