Ve středověku byla pevnost Königstein českým hradem, v době baroka dějištěm bujarých oslav, v současnosti je cílem výletů a místem poznávání nejen saské historie. Königstein, nacházející se v Saském Švýcarsku, je každopádně jednou z

největších evropských pevností ležících na geologické vyvýšenině. Každý rok sem zavítá půl milionu návštěvníků z celého světa, mezi nimi i desetitisíce z České republiky. Ve stálé expozici „V lapide regis“ (Na Kameni Králově) je ve více než 30 místnostech názornou a zábavnou formou zpracována osmisetletá historie pevnosti - od první písemné zmínky z roku 1241 až do otevření zdejšího muzea v roce 1955. Tato stálá expozice je nejdůležitější a největší expozicí na pevnosti. Je umístěna ve dvou patrech v Domě nad průjezdem (německy tzv. Torhaus) a v budově pro dělostřeleckou obranu (tzv. Streichwehr). Na celkové ploše 1 200 metrů čtverečních se mezi pěti sty exponáty nachází celá řada historických unikátů.

Hraniční listina českého krále

Mezi nimi se vyniká například hornolužická hraniční listina českého krále Václava I. ze dne 7. května roku 1241, která upravovala průběh hranice mezi míšeňským biskupstvím a Horní Lužicí patřící k Českému království. V této listině je Králův Kámen (Königstein) zmiňován poprvé. Originál listiny je uložen v Hlavním saském státním archivu (Sächsisches Hauptstaatsarchiv) v Drážďanech.

Legendární obří sud

Téměř osm metrů dlouhý model, zachycující průvod kočárů, ukazuje pro změnu úsilí, které bylo prokazatelně vynakládáno tehdy, když saský kurfiřt a polský král August Silný pořádal na Königsteinu slavnosti pro své hosty. Kromě částí dvorské kuchyně, sklepů a dvorské cukrárny se pro tyto příležitosti dopravoval na pevnost dokonce i nábytek z drážďanského zámku.

Legendární hostiny z této doby připomínají i pozůstatky obřího sudu, jehož výška dosahovala více než 10 metrů a mohl pojmout téměř 250 000 litrů vína. Sud, navržený vrchním zemským stavitelem Pöppelmannem, byl vyroben z dubového dřeva a bohatě zdoben řezbou a skleněnými poháry. Byl považován za největší vinný sud na světě. V roce 1819 byl stržen.

Po hostině přišlo vážení

Pro obveselení dvorské společnosti zavedl August Silný osobní váhu. Před a po každé hostině byli hosté zváženi, aby se zjistilo, kolik toho kdo snědl. Opis staré vážní knihy se dochoval do dnešních dnů. Vystavená váha je rekonstrukcí ze třicátých let 20. století. Podoba původní váhy je zachycena na starých fotografiích. Pomocí počítačové animace si mohou návštěvníci slavné dvořany i zvážit.

Milovníky historie, kteří na saskou pevnost zavítají a vyhládne jim, určitě potěší dobroty z pevnostní pekárny, kde se pečou poctivé koláče z kynutého těsta jako za starých časů. A jsou velké doslova jako kolo od vozu. Přesvědčit se můžete sami.

(luv)

 

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2450637
DnesDnes416
VčeraVčera636
Tento týdenTento týden2668
Tento měsícTento měsíc1583

Partnerské weby

apartman banner