Ve východní části ostrova Sardinie se rozkládá hornatá, divoká a málo obydlená oblast – Barbagia. Nejtypičtější městečko je Orgosolo, které dýchá zřetelnou ozvěnou ještě zcela nedávného banditismu. Tuto atmosféru umocňují

výrazné expresivní malby na domech, tzv. murales.

Orgosolští bandité se specializovali na únosy bohatých lidí a jejich dětí do hor, kde je ukrývali v jeskyních. Po zaplacení výkupného je zase propustili a většina dobrodružství skončila šťastně. Je paradoxem, že právě tito lumpové se stali příčinou zájmu Evropy o Sardinii.  Barbagia totiž učarovala mladému italskému režisérovi Vittoriovi de Seta z Palerma a natočil tady v roce 1960 hned dva dokumentární filmy - Pastýři z Barbagie a Banditi z Orgosola. Hrají v nich místní obyvatelé - neherci. Druhý film sklidil takový úspěch, že se Orgosolo stalo slavné doslova přes noc.

Murales lákají umělce

Domy i veřejné budovy jsou pomalovány výraznými expresivními malbami, parkují před nimi otlučená  auta. Atmosféra banditismu je zde udržována záměrně! První murales zde vznikly v 60. letech minulého století. Rychle se z nich stala móda a do Orgosola začali proudit další výtvarníci z pevninské Itálie. Místní si uvědomili, že z grafitti plynou pohodlnější příjmy než z únosů. Pro turisty se horské městečko pastýřů a banditů stalo nevšední galerií pod širým nebem.

A jak je to s únosy dnes? O tom se mlčí nebo mlží. Únosy pokračují. Jsou sice velmi řídké, zato rafinovanější. Turisté z našich zemí se ale bát nemusí, banditi z Orgosola poměry zemí bývalého východního bloku znají a mají v hledáčku mnohem atraktivnější zdroje. Městečko i celá Barbagia má ještě jednu specialitu - podél silnic se válejí desítky prázdných nábojnic. Prostřílené cedule mají navodit dojem, že přestřelky zde nejsou zvláštností. Ale nikdo zde po nikom nestřílí. Bývalí bandité jen ignorují zákon o držení palných zbraní, nebo si místní lovci zkoušejí nové projektily na dopravním značení.

Text a foto: Jana Zapletalová

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2522183
DnesDnes532
VčeraVčera753
Tento týdenTento týden1285
Tento měsícTento měsíc13951

Partnerské weby

apartman banner