V odlehlé Basilikatě v jižní Itálii se od společné delty řek Agri a Sini u Jónského moře směrem do vnitrozemí začínají zvedat calanchi - jílovité rokle s prudkými srázy. Název Tursi nemá nic společného s Turky, jak by se mohlo zdát. Pochází z osobního jména Turcico, což byl významný

byzantský bojovník. Ten na přelomu 9. a 10. století vyhnal z oblasti Saracény.

Tajemná Rabatana

Nad jednou z nejhlubších roklí nad deltou se tyčí ostrý vrch. Zaujal vizigótské bojovníky, kteří v 5. století vtrhli do oblasti, zpustošili několik vesnic a usadili se tu. V 8. století přišli Byzantinci a ovládli i pevnost nad roklemi. Zmocnili se jí však Saracéni,obec rozšířili, zmodernizovali a nazvali Rábhádí, což znamená něco pevného, trvalého. Arabovépřivezli ze své vlasti do Itálie některé nové kulturní plodiny, například patizon a citrusy. Když zde vysázeli pomerančovníky, došlo k určité spontánní modifikaci a dnes jsou zdejší pomeranče svého druhu unikátní.

V 10. století vtrhla na územínová vlna Byzantinců v čele s vůdcem zvaným Turcico. Původní vizigótská věž i celé podhradí bylo pojmenováno po něm - Torre Turcico. Obec se v průběhu staletí rozšiřovala dolů do údolí a říkalo se jí zkráceně Tursi. Vzhledem ke kosmopolitnímu zaměření tehdejších vládců italského jihu - Normanů i Štaufů - zůstala čtvrť Rabatana napůl arabská. Saracénský vliv je zde patrný dodnes.Středověk znamenal pro Tursi úpadek. Město se téměř vylidnilo a Rabatana zůstala opuštěná úplně. Teprve v polovině minulého století se sem zase začali vracet lidé a město bylo postupně opravováno a budováno.

Prastarý rod Brancalasso

Dnešní Tursi má velmi atypický tvar, z výšky vypadá jak dlouhá polámaná nudle, která začíná nahoře na Rabataně ve výšce 346 m n. m., pokračuje přes středověké centrum města a končí dole u potoka Pescogrosso. Nachází se tu například dům Palazzo del Brancalasso – Baron, který je opředený nespočtem pověstí a legend. Nejpikantnější z nich vypráví, že dům postavili za jedinou noc démoni a duchové podsvětí a sami sebe ztvárnili za úsvitu v podobě soch na střeše. Ve skutečnosti došlo k machinacím s pozemkem původních vlastníků, na němž začali noví majitelé stavět. Tak vznikla legenda o démonech.Šlechtický rod Brancalasso patří k nejstarším v Itálii a právě v Tursi působili jeho členové jako advokáti a soudci.

Dům s překrásným výhledem

O něco výš v kamenných uličkách se nachází Casa Albino Pierro aneb Dům básníka. Z jeho oken je překrásný výhled na Rabatanu, františkánský klášter nad sousední roklí a také do údolí potoka Pescogrosso. Po smrti Pierra byl dům zrekonstruován a knihovna básníka zpřístupněna veřejnosti. Častýmmotivem jeho básní byly divoká lukánská příroda, ale takémystická saracénská čtvrť Rabatana, která je dnesklenotem města Tursi.

Text a foto: Jana Zapletalová

Planety radí i varují

SPIRIT seznamka

SPIRIT seznamkaA

E-shop

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2506641
DnesDnes480
VčeraVčera630
Tento týdenTento týden480
Tento měsícTento měsíc17987

Partnerské weby

apartman banner